Zvědavý had se vydal do těsné blízkosti jednoho kajakáře

Přidat na Seznam.cz

Kdykoli se vydáváte do přírody, je docela pravděpodobně se setkáte s různými volně žijícími živočichy. A je jedno, jestli zamíříte do našeho českého lesíka nebo do koutů Spojených států. O svém by mohl vyprávět jeden kajakář, jehož dobrodružství nabralo nečekaný směr.

Ploskolebci vodní milují vodu

Ploskolebci vodní (Agkistrodon piscivorus) pocházejí z jihovýchodní části Spojených států. Běžně se vyskytují v okolí řek, bažin a močálů, uvádí AZAnimals. Kromě toho je také můžete vidět, jak se vyhřívají na slunci na kamenech, kmenech nebo větvích poblíž okraje vody. Ploskolebec patří do čeledi zmijovití a má výrazné fyzické znaky. Mají velkou trojúhelníkovitou hlavu s úzkým krkem a silné svalnaté tělo. Jejich oči mají eliptické zorničky jako kočky a na obličeji mají dva malé „důlky“, které jim pomáhají rozpoznat teplo jiných zvířat. Tito plazi dorůstají délky kolem 180 centimetrů a jejich zbarvení je obvykle tmavé s tmavšími pruhy. Starší dospělí hadi mají pruhy velmi slabé (nebo žádné), zatímco mladší hadi mají velmi výrazné znaky. Mladí hadi mají nažloutlou nebo zelenavě zbarvenou špičku ocasu.

Jsou ploskolebci jedovatí?

Ano, ploskolebci jsou jedovatí. Jejich jed je cytotoxický, což znamená, že rozkládá bílkoviny a ničí tkáně. Naštěstí lidé umírají na uštknutí ploskolebcem jen zřídka, a to díky široce dostupné léčbě. Uštknutí však může způsobit vážné poškození tkáně, otok a jizvy. V extrémních případech může být nutná amputace, pokud není kousnutí rychle ošetřeno. Bolest je obvykle méně silná než u kousnutí chřestýšem. Když si to plaz na níže uvedeném videu zamířil ke kajakáři, muž udělal dobře, že se vyvaroval rychlých pohybů a zůstal v poklidu. Chvíli to dokonce vypadalo, že se chce plaz svézt s ním.

Co dělat, když spatříte ploskolebce?

Pokud narazíte na ploskolebce, klíčové je nepanikařit. Většina hadů je plachá a člověku se raději vyhýbá. Obvykle nezaútočí, pokud k tomu nejsou vyprovokováni či jinak obtěžováni. Mnozí hadi se jednoduše stáhnou, zatímco jiní na vás mohou otevřít tlamu a zasyčet nebo se svinout, aby se připravili k velice rychlému výpadu.

V případě setkání dodržujte následující rady:

  • Zůstaňte v klidu. Přestože had na videu sledoval kajakáře, nejevil žádné známky agrese a byl pravděpodobně jen zvědavý.
  • Vyvarujte se prudkých pohybů a pomalu ustupujte.
  • Dejte hadovi dostatek prostoru.
  • Nikdy se nepokoušejte hada zvednout nebo s ním hýbat, pouze tím zvyšujete riziko uštknutí.
  • Dávejte pozor, kam šlapete, kdykoli jste venku. K mnoha uštknutím dochází, když lidé na hada omylem šlápnou.

Ploskolebec vodní sice žije na jihovýchodě Spojených států amerických, především na Floridě, takže u nás na něj nenarazíte. Pokud se ale rozhodnete do těchto končin vydat, buďte obezřetní.

Zdroj: a-z-animals.com, studie National Library of Medicine, Youtube