Nejlepší hračky pro křečky: Zvířátku udělá radost nejen obligátní kolotoč

Přidat na Seznam.cz

Křeček je malý, huňatý, neúnavný běžec a hraboš, který nám dělá společnost hlavně večer, když ožívá. A právě proto si zaslouží víc než jen krmení a čistou klec. Pokud mu dáte příležitost zkoumat, běhat, šplhat a hrabat, odmění vás radostí a spokojeným pištěním.

Kolo není klišé

Začněme klasikou, a to běhacím kolem. Je to takový malý fitness stroj pro chlupaté maratonce. Ale pozor, ne každé kolo je vhodné. Příliš malé může křečka nutit běžet v nepřirozené poloze s prohnutými zády. Ideální je kolo s pevným dnem bez mezer, kde si zvíře nemůže zaklínit nožičku. Průměr kola se liší, podle velikosti křečka. Pro syrské křečky klidně 20–30 cm, pro trpasličí postačí menší.

Zrzavo-bílý křeček panáčkuje
V přírodě by se křeček k potravě musel dostat sám, dost by se u toho i zapotil. Zdroj: Shutterstock

Tunely, roury a tajné chodby

Křečci milují úkryty. Jsou to přírodní norovači, takže jakmile mají možnost se někam zašít, prozkoumat nebo něco prolézt, jdou do toho. V obchodech najdete tunely ze dřeva, sena, kokosových vláken nebo plastu. Ale stejně tak poslouží obyčejná kartonová rulička od toaletního papíru. Důležité je, aby se tunel dobře větral a nedržela se v něm vlhkost.

Něco na zub

Křečkovi rostou zuby celý život. Pokud je nebude obrušovat, může mít problém nejen s jídlem, ale i bude to pro něj i bolestivé. Proto je důležité mu dát příležitost si je „osoustružit“. Hodí se přírodní větvičky (např. z jabloně nebo hrušně. Nikdy ne z chemicky ošetřených stromů), dřevěné kostky nebo speciální minerální kameny. A navíc je to pro něj i zábava.

Potrava jako dobrodružství

V přírodě by se křeček k potravě musel dostat sám, dost by se u toho i zapotil. Tak proč mu to nedopřát i doma? Místo misky můžete rozházet granulky po kleci nebo je schovat do kartonové krabičky s malým otvorem. Existují i interaktivní hračky na pamlsky, kde se k jídlu musí dostat troškou důvtipu. Stimulace mozku? Splněno!

Lezení, šplhání, přeskakování

Klec s jedním patrem je pro křečka nuda. Rád by objevoval svět i ve výškách. Různé žebříky, můstky, závěsné domečky nebo třeba kořeny dřeva mu dají šanci se protáhnout, zkoumat a zlepšovat koordinaci. Musíte ale dávat pozor na bezpečnost. Výška nesmí být taková, aby při pádu hrozilo zranění. Křeček by se neměl při pádu z výšky zranit.

Pokud máte křečka roborovského nebo jiného trpaslíka, zřejmě víte, že si svou srst čistí v písku. Stačí malá miska se speciálním jemným pískem (nikdy ne běžný stavební) a uvidíte, jak si v ní s chutí zaplavou. Pro ně je to hygiena i radost v jednom.

Domácí výroba? Ano, ale bezpečně

Křeček si na značku nepotrpí. Často ho víc zabaví krabička od čaje než luxusní prolézačka. Musíte ale dávat pozor na lepidla, barvy nebo ostré hrany. Hračky z domácích zásob jsou skvělým způsobem, jak ušetřit, a přitom vytvořit přesně to, co má váš mazlík rád. Vezměte karton, špejle, sisalový provázek a nechte pracovat fantazii.

Křeček vykukuje z díry v krabici
Křeček si na značku nepotrpí. Často ho víc zabaví krabička od čaje než luxusní prolézačka. Zdroj: Shutterstock

Co říká věda a praxe?

Podle různých studií i doporučení organizací jako RSPCA nebo ASPCA (zahraniční organizace na ochranu zvířat) má dostatek stimulace přímý vliv na psychickou pohodu a délku života malých hlodavců. Nuda vede k apatii, stereotypnímu chování a někdy až k agresi. Dobře navržené prostředí s možností hry, pohybu a průzkumu je pro křečka stejně důležité jako pro psa procházky.

Křeček sice nemluví, ale dává najevo svou spokojenost – pohybem, chutí k jídlu, lesklou srstí a veselým ruchem v kleci. A jestli mu k tomu stačí běhací kolo, tunel, pár šišek a vaše trocha nápaditosti? Pak vám bude vděčný způsobem, který žádná koupená hračka nenahradí.

Zdroj: PetMD, Hamster Clubhouse, AZ Animals