Křeček jako první domácí mazlíček vašeho dítěte

Přidat na Seznam.cz

I když patříte do skupiny striktních rodičů, kteří doma chlupaté mazlíčky jednoduše nestrpí, nevyhnete se situaci, kdy na vás vaše malé ratolesti budou naléhat, že je křeček přece malý a ani o něm nebudete vědět. A pokud nad jeho výběrem s láskou uvažujete, zde je několik informací, jak s tímto malým tvorem naložit.

Malý, ale šikovný

Jistě znáte známou hlášku z pohádky Princezna ze mlejna „Jsem malej, ale šikovnej”, která se od doby jejího vyřčení celkem uchytila. Přesně tak by se dal charakterizovat i dětmi milovaný domácí mazlíček, jakým je křeček.

Pečovat musíte i o ty nenáročné

A i když jsou to obvykle nenároční mazlíčci, správná péče je nezbytná pro to, aby byli šťastní a zdraví. Většina z nich se dožívá v průměru 2 až 3 let, přičemž někteří žijí o něco déle, pokud je jim věnována náležitá péče. V našich podmínkách narazíte na 4 druhy. Mezi ty přátelské a mazlivé patří křeček džungarský a křeček zlatý, naopak křeček čínský a křeček Roborovský jsou náročnější na chov a vykazují známky plachosti, jak uvedl web Zooo.

Charakteristika jednotlivých druhů

Čínský – je mylně považován za myš, díky svému nápadnému ocasu. Je aktivní v noci, umí fantasticky šplhat a je dost „živý“. Pokud se k němu jeho majitel přibližuje klidně, nikdy ho nepokouše.

Roborovský – je nejmenším křečíkem, kterého známe. Je aktivní v průběhu celého dne, ale i navzdory tomu se drží spíše při zemi a příliš nešplhá. Kvůli tyto skutečnosti je méně vhodný jako mazlíček pro děti. Má však rád společnost jiných křečků.

Zlatý – patří v našich končinách mezi toho nejpopulárnějšího. Jeho aktivita je největší za soumraku a v noci. Snadno ho lze ochočit, je přátelský a učenlivý. Rád zkoumá a z toho důvodu byl měl mít v kleci i hodně hraček.

Džungarský – je velmi klidný, nepatří mezi běžce a ani nejlepší lezce. Doba, kdy je tento křeček aktivní, je variabilní. Zajímavostí je, že v zimě jeho srst mění barvu na bílou. Považuje se za rozvážného a lze ho snadno ochočit.

Co brát v potaz před jeho výběrem?

Ještě předtím, než si vyberete samotný druh, musíte mít na paměti, že je důležitým faktorem i jeho stáří. Mladé křečky bude snazší vycvičit a ručně ochočit než starší, které mohou mít špatné zkušenosti nebo nikdy nepřišli do styku s člověkem, píše magazín The Spruce Pets. Váš roztomilý mazlíček taktéž musí někde bydlet, což znamená, že si s přípravou jeho domova musíte předem pohrát. Některé klece sice vypadají skvěle, ale nejsou příliš funkční a velmi špatně se čistí. Měli byste se proto podívat po takové, která má dobré větrání, snadno se udržuje, má prostor pro křečka, aby mohl běhat a zkoumat a taktéž prostor pro zábavu.

A v jejím vybavení nesmí chybět měkká a savá podestýlka, pítko na vodu, kolečko na cvičení, hračky na žvýkání, domeček a miska na jídlo. V ní by měl mít kvalitní krmivo, ale v domácím prostředí mu nezapomeňte dopřát i různé bílkoviny, ovoce a zeleninu.

Zdroj: Zooo, The Spruce Pets