Domácí mazlíčci a jejich vliv na náš život a naše zdraví

Přidat na Seznam.cz

Mnozí z nás si stále neuvědomují výhody pro fyzické a duševní zdraví, které mohou přivodit naši oblíbení zvířecí mazlíčci. Přitulení se k příteli, jakým je domácí mazlíček, nám vždycky zvedne náladu. Jejich přítomnost v našich životech je však pro naši duševní pohodu nepostradatelná.

Zvířata se s námi sžila

Proč si pořizujeme domácí zvířata? Intuitivně totiž víme, že nám jejich přítomnost a láska přinese pocit štěstí a uspokojení nad tím, že na nás doma vždy bude někdo čekat. Za ta léta se zvířata vyvinula tak, že se dokázala dobře přizpůsobit lidem, našemu chování a emocím. Například psi jsou schopni porozumět mnoha slovům, která používáme, ale ještě lépe interpretují náš tón hlasu, řeč těla a gesta, uvádí magazín Help Guide.

Jejich vliv na naši pohodu

Jejich přítomnost v našem životě může snižovat stres, úzkosti a deprese, zmírnit osamělost, ale taktéž podpořit i naši pohybovou aktivitu. Péče o zvíře může dětem dokonce pomoci vyrůstat bezpečněji a aktivněji.

Na druhu mazlíčka nezáleží

Podstatné je to, jak se s ním cítíte. Pokud vám andulka, se kterou si budete moct povídat, nebo rybičky, které budete s láskou krmit, přinesou pocit uspokojení, váš život bude rozhodně pestřejší. Kočka vám naopak může projevit vřelou náklonnost a králík je zase ideální volbou pro domácnosti s omezeným prostorem. Nejdůležitější však je, že domácí zvíře může do vašeho života vnést skutečnou radost a bezpodmínečnou lásku, píše Help Guide.

Pes jako favorit mezi mazlíčky

Mazlíček, jakým je pes, si zaslouží plnohodnotný domov. Je totiž známo, že je nejen nejoblíbenějším domácím zvířetem, ale taktéž nejnáročnějším z hlediska jeho péče a vašeho času. Studie ovšem ukazují, že jejich majitelé jsou se svým životem spokojenější než ti, kteří je nevlastní. Ačkoli mezi těmi, kdo vlastní domácí zvířata, a těmi, kdo je nevlastní, nemusí být mnoho rozdílů, je zřejmé, že vlastnictví psa je spojeno s příznivými výsledky.

Vliv psa na zdraví člověka

U majitelů domácích zvířat je celkově menší pravděpodobnost úmrtí na jakékoli srdeční onemocnění, včetně srdečního selhání, uvádí Web MD. Nemocným lidem mohou zejména psi v mnoha případech doslova zachránit život.

  • Pro lidi s cukrovkou může být náhlý pokles hladiny glukózy v krvi velmi závažný. Někteří psi mohou svého majitele upozornit dříve, než k němu skutečně dojde. Mohou vycítit chemické změny v těle, které vydávají pach. Alarm dává majiteli čas na to, aby snědl svačinu a předešel tak mimořádné události. Tuto schopnost má přibližně jeden ze tří psů žijících s lidmi trpícími cukrovkou.
  • Speciálně vycvičení psi mohou plnit úkoly i pro lidi s Parkinsonovou chorobou. Mohou poskytovat podporu při udržování rovnováhy, otevírat a zavírat dveře a rozsvítit světlo pomocí tlapek. Mohou také vycítit, když někdo s Parkinsonovou chorobou “ztuhne”, a dotknout se nohy, aby dotyčný mohl pokračovat v chůzi.
  • Někteří psi jsou vycvičeni tak, aby štěkali a upozornili rodiče, když má jejich dítě trpící epilepsií záchvat venku nebo v jiné místnosti.
  • Pro lidi, kteří trpí revmatoidní artritidou, mohou procházky se psem a házení frisbee výrazně prospět k zlepšení jejich zdravotního stavu.
  • Přítomnost psa může na lidi působit i jako terapie. Zejména v domově důchodců může čas strávený se psem zlepšit náladu a snížit úzkost u starších lidí.
  • Psi rovněž mohou lidem pomoci navázat i lepší sociální vazby. Jejich venčením narazíte na dalšího majitele psa a jeho čtyřnohého kamaráda, se kterým se dáte do řeči a můžete později i spřátelit.

Zdroj: Help Guide, Web MD, studie