10 zajímavostí o leguánovi, které vás ohromí. Mohl by být váš domácí mazlíček?

Přidat na Seznam.cz

Leguána zcela jistě nenajdete v každé domácnosti. To však neznamená, že tyto zvířata nejsou zajímavá, a tak trochu podivná. Na blogu Petbloglady.com se dočteme o 10 zajímavostech, které jste o těchto nevšedních zvířatech určitě nevěděli.

Leguáni mohou být docela velcí

Nejdelší leguán, leguán zelený, může od nosu k ocasu dorůst až dvou metrů. Nejtěžším leguánem je však leguán modrý, který může vážit až 15 kilogramů. Ale ne všichni jsou tak velcí. Nejmenší leguán, leguán ostnitý, může být dlouhý pouhých 12 centimetrů, ale obvykle dorůstá délky kolem jednoho metru.

Mohou však rychle ztratit hodně na délce…

Známé je, že leguáni (a další ještěři) si mohou při chycení predátorem oddělit ocas, aby unikli. Leguánům po odtržení ocas obvykle doroste, ale ne do stejné velikosti nebo tvaru, často je tmavší barvy než předtím. Někdy to leguáni dělají sami, obvykle omylem v důsledku toho, že jsou chováni v příliš malé kleci. Může se to také stát, když se leguán cítí vyděšený nebo ohrožený, koneckonců je to obranný mechanismus.

Někteří z nich jsou rychlí!

Leguán černoocasý je leguán pocházející z Mexika a Střední Ameriky. Tento leguán je schopen dorůst až 1,3 metru a je uznáván jako nejrychleji běhající druh ještěra, jehož maximální rychlost sprintu je necelých 35 kilometrů za hodinu.

Ne vždy ale před bojem utíkají

Když jsou leguáni zahnáni do kouta, mohou se vrhnout na obranu. Leguáni mají ostré zuby, ostré ostny, které se jim táhnou po hřbetě, a mohutný ocas. Ačkoli používají ocas jako obranný mechanismus, mávají s ním také proto, aby odehnali predátory. Když jsou zahnáni do kouta, také kousnou.

Mají rádi teplo

Stejně jako většina z nás mají leguáni rádi vyšší teploty. Proto se vyskytují převážně ve Střední a Jižní Americe, ale najdeme je i na Galapágách, Fidži, Madagaskaru a v Karibiku. Pokud chcete leguána spatřit, vydejte se do tropických nebo subtropických lesů, pouští nebo na pobřeží.

Většina leguánů jsou vegani

Ve skutečnosti je správný termín býložravci, což znamená, že dávají přednost vegetaci, obecně květům, plodům a listům. Mořští leguáni nacházejí potravu seškrabáváním řas ze skal nebo pojídáním mořských řas. Pokud se však naskytne příležitost, leguáni rádi konzumují menší živočichy, vejce a hmyzožravce. Ty pro ně bohužel nejsou příliš zdravé.

Leguáni mají třetí oko

Je to tak, ale ne takové třetí oko, o kterém mluví konspirační teoretici. Leguáni mají na temeni hlavy takzvané temenní oko. Toto oko sice nedokáže rozlišit detaily, ale dokáže rozlišovat mezi tmou a světlem. Oko slouží k regulaci cirkadiánních rytmů a pomáhá produkovat hormony pro termoregulaci, to znamená, že pomáhá regulovat tělesnou teplotu leguána, i když je teplota okolního prostředí velmi rozdílná.

Jsou to houževnatí malí tvorové

I když se může zdát, že leguáni jsou trochu křehcí, protože jim neustále padají ocasy, opak je ve skutečnosti pravdou. Ve srovnání s ostatními masožravými a všežravými plazy mají vyšší relativní sílu kousání, což jim pomáhá získávat a trávit rostlinnou hmotu. Toho bylo dosaženo během dlouholeté evoluce zesílením a rozšířením lebky. Lebka tak dokáže odolat silnějším silám.

Mají rádi svá vejce

Počet potomků, které jeden leguán vyprodukuje, se u různých druhů liší. Leguáni, stejně jako většina ještěrů, kladou vejce. Někteří, jako například leguán skalní, jich snášejí 5 až 20. Vejce se zahrabou na nějakém teplém místě a matka je pak opustí. Mláďata leguánů se po vylíhnutí nechávají dospět sama, což znamená, že mnoho z nich není ve volné přírodě chráněno. Často jsou zabiti predátory ještě před dosažením dospělosti. Ti, kteří přežijí, se ve volné přírodě dožívají přibližně 20 let, v zajetí však obvykle umírají mladší.

Jsou to ohrožená zvířata

Podle Mezinárodního svazu ochrany přírody patří leguáni mezi nejohroženější zvířata na světě. V roce 2012 byla sečtena populace leguána růžového a bylo zjištěno méně než 200 dospělých příslušníků tohoto druhu. Některé další populace klesly za posledních třicet až čtyřicet let o 50 %. Leguán mořský je zřejmě nejznámějším ohroženým leguánem.

Zdroj: Petbloglady.com