12 senzačních faktů o tučňácích! Jsou monogamní, nemají zuby a pijí slanou vodu

Přidat na Seznam.cz

Tučňáky zná většina z nás ze ZOO nebo z televize. Jsou to nelétaví ptáci, obratní plavci, na souši chodí kymácivě a jejich ocas jim slouží k udržení rovnováhy. Web Treehugger ale ví o tučňácích víc, než jen tohle. Věděli jste třeba, že nemají srst ale peří? Pojďte si o tučňácích přečíst ještě více zajímavostí.

Ačkoliv jsou tučňáci nelétaví ptáci, jejich křídla jsou v jejich životě velmi důležitá. Používají je místo ploutví při potápění a plavání. Jaká jsou další fakta? Čtěte dál.

1. Tučňáci žijí na jižní polokouli, nebo ne?
Tučňáci obývají chladné oblasti Antarktidy, ale najdete je také v Austrálii a na Novém Zélandu, někteří též žijí v Argentině, Chile, Namibii nebo v Jižní Africe. Kromě jižní polokoule je také ovšem najdete na rovníku, a to na Galapágách. Takže čistě teoreticky mohou výjimečně přejít na severní polokouli.

2. Existuje minimálně 18 druhů tučňáků
Mezi vědci panují jisté neshody ohledně počtu druhů tučňáků. Někteří vědci říkají, že jich je 18, jiní tvrdí, že 20 či 21. Takový tučňák skalní byl dříve považován za jeden druh, ale nyní je již rozdělen do dvou druhů – severního a jižního. Kdo ví, kolik takových druhů ještě přibyde.

3. Tučňáci nemají srst, ale peří
Peří má pro tučňáky mnoho výhod. Kromě skvělých izolačních schopností je peří odolné také vůči ledu. Díky tomu se mohou tučňáci potápět do ledové vody a vylézt na souš bez toho, aniž by peří zmrzlo. Je to způsobeno unikátní kombinací struktury a topografie peří a hydrofobnosti oleje z jejich peří.
Jako všichni ptáci i tučňáci každý rok shazují své staré peří a dorůstá jim peří nové. Tučňáci však pelichají rychleji, a to v průběhu 2-5 týdnů.

4. Tučňáci nemají zuby
Tučňáci mají uvnitř zobáku ostny, které mohou zuby připomínat. Mají je dokonce i na jazyku. Umožňují jim držet v zobáku ryby a jinou potravu a pomáhají jim také při polykání.

5. Polykají ryby v celku
Tučňáci si rádi pochutnávají na rybách nebo korýších. Konkrétní potrava se vztahuje na místo, kde tučňáci žijí. Tučňáci jsou oportunističtí, což znamená, že v rámci svých chutí sní vše, co uloví. Tučňáci ryby polykají celé, v žaludku se jim poté rozkládají.

6. Tučňáci jsou monogamní, ale jen jeden rok
Tučňáci žijí monogamní vztahový život. V období páření si tučňáci vyberou svého partnera a jsou mu věrní, ale příští rok už si jej vybrat znovu nemusí. Někteří tučňáci také snášejí dvě vejce za sezónu, zatímco jiní jen jedno. Partnerský pár si dělí péči o vajíčka napůl. U tučňáků císařských ale platí, že se o vejce stará samec.

7. Tučňákům chutná slaná voda
Tučňáci mají nadočnicovou žlázu, která filtruje sůl z jejich krve. Jejich tělo pak vylučuje sůl z těla nosními cestami. Díky tomu mohou tučňáci s chutí pít slanou mořskou vodu.

8. Kdysi žili větší tučňáci než dnes
Dnes měří největší tučňák císařský přibližně 120 cm. Před 55-60 miliony lety měřili tučňáci až 177 cm a vážili kolem 100 kilogramů. Nešlo o jediné velké tučňáky v historii, ale jsou to nejstarší a největší druhy, které vědci dosud objevili.

9. Všichni tučňáci jsou černobílí
Opravdu všichni tučňáci, kteří žijí na naší planetě, jsou černobílí. Mají černá záda a horní strany křídel a bílý krk, hrudník a břicho. Jejich zbarvení slouží tučňákům primárně k zamaskování. Kosatky a tuleni, kteří jsou predátory tučňáků, většinou plavou ve vodě pod nimi, takže když se podívají k hladině, je pro ně obtížnější tučňáky rozpoznat.

10. Odlesky barev tučňáků se u jiných živočichů nevyskytují
Tučňáci jsou sice černobílí, ale jejich peří má záblesky modré a žluté barvy, které jsou důležité pro ostatní tučňáky. Tyto barvy se nevyskytují u žádných jiných zvířat. Je to proto, že se jejich zbarvení vyvinulo v průběhu času odděleně od jiných ptáků. Ostatní ptáci potřebují k vytvoření barvy peří určitou potravu, zatímco tučňáci si umí pigmentaci vyrobit sami.

11. Není jasné, odkud pochází jejich název
Původ označení tučňáka není dosud známý. Evropané v roce 1500 nazývali tučňáky velkými kachnami. Oxfordský slovník naznačuje, že anglický výraz pro tučňáka – penguin – pochází z velšského slova „hlava“ (pen) v kombinaci se slovem „bílý“ (gywn). Další teorie o původu slova říká, že tučňák pochází z latinského slova „pinguis“, což znamená tuk nebo olej.

12. Populace tučňáků klesá
Podle organizace IUCN populace většiny druhů tučňáků klesá a 5 druhů již bylo dokonce prohlášeno za ohrožené. Lidé mohou tučňákům pomoci hlavně udržováním čistoty v jejich prostředí, kde žijí. Důležitá je pro tučňáky taktéž potrava a minimalizace změn klimatu, aby tučňáci mohli dále žít na ledových krách.

Zdroj: treehugger.com