5 podivných a úžasných divokých zvířat, která musíte vidět

Přidat na Seznam.cz

Louis Armstrong měl pravdu, když říkal, že žijeme v „úžasném světě“. Je to také zvláštní svět. Stejně jako u lidí, i pro zvířata by tato planeta byla nudná, kdyby všechna vypadala a chovala se úplně stejně. Trocha „divnosti“ nebo „odlišnosti“ je dobrá věc.

Vezměme si například žirafy. Na mnoha safari jsou tak běžným jevem, že bereme jako samozřejmost, jak bizarní zvíře to je, s vysokým krkem a jazykem, který dokáže strhávat listy z trnitých větví. Tato zvířata dorůstají do takové výšky, že musí rozkročit nohy, aby se ohnuli dostatečně nízko a mohli se napít vody, přičemž systém ventilů zabraňuje přílišnému přílivu krve do hlavy.

Žirafy jsou však jen jedním z příkladů úžasných druhů, které mohou cestovatelé na svých cestách objevit. Od Austrálie přes Skotsko až po Venezuelu je možné narazit na žáby, ryby, ptáky, primáty a další velké i malé tvory, kteří vynikají neuvěřitelným zbarvením, vzory a fyzickými vlastnostmi a pozoruhodným chováním a schopnostmi.

Mořská kráva

Příliš mnoho času stráveného na moři musí udělat něco s myslí, protože námořníci si zřejmě v historii pletli kapustňáky – velké, pomalu se pohybující vodní savce, s mořskými pannami. Tito býložraví obří tvorové, známí také jako mořské krávy, se živí převážně mořskou trávou a denně spořádají více než desetinu své tělesné hmotnosti. Mají plochý ocas ve tvaru pádla a každých několik minut se vynořují na vzduch.

Kde je vidět? Známým místem je floridská řeka Crystal River, kam se pořádají výlety za kapustňáky a kde se s nimi dá šnorchlovat. Také Belize je známé dobrými příležitostmi, kde strávit čas s kapustňáky, kteří se vyskytují také v Kostarice, Mexiku a na Jamajce. Kapustňáky si nelze plést s jejich příbuznými dugongy, dalším druhem mořských krav, které se vyskytují v okolí Velkého bariérového útesu v Austrálii, Thajsku, Egyptě a jinde.

Nártoun

Primát bere frázi „oči větší než žaludek“ jako doslovnou výzvu. Tito malí skákající primáti mají obrovské oči, dlouhé tenké prsty podobné mimozemšťanům a hlavy, které se otáčejí, jako by se ucházely o roli v remaku filmu Vymítač ďábla. Jejich roztomilost z nich bohužel v průběhu let udělala oblíbené domácí mazlíčky nebo rekvizity, které jsou nuceny pózovat pro turistické fotografie, což jim způsobuje utrpení.

Kde je vidět? Mezinárodní svaz ochrany přírody (IUCN) uvádí více než tucet druhů tarbíků v jihovýchodní Asii, včetně Filipín, Malajsie a Indonésie, z nichž některé jsou ohrožené nebo kriticky ohrožené. Dobrým místem pro pozorování tarsiérů je filipínský Bohol; zkuste některou z místních rezervací, například Tarsier Conservation Area.

Kakapo soví

Novozélandští ptáci musí milovat zem. Dalším endemickým nelétavým druhem, jediným nelétavým papouškem na Zemi, je kakapo, známý také jako papoušek soví. Křídla mu pomáhají udržovat rovnováhu a „skákat padákem“ při seskocích z vysokých stromů na lesní půdu. Ptáci jsou známí tím, že když se cítí ohroženi, zamrznou, aby splynuli s lesní zelení a unikli predátorům. Maorové a evropští osadníci je chovali jako domácí mazlíčky. Nyní jsou zařazeni na seznam kriticky ohrožených druhů, zejména kvůli ztrátě životního prostředí a invazním druhům predátorů.

Kde je vidět? Malý počet zbývajících kakapo žije na několika málo útočištných ostrovech bez predátorů a pod přísným dohledem, většinou poblíž Stewartova ostrova, Fiordlandu a Little Barrier Islandu v Haurackém zálivu. Široká veřejnost v současné době nemůže tento druh pozorovat ve volné přírodě kvůli omezením na chráněných stanovištích.

Skalní agama

Jestli nějaký tvor vypadá, že na tuto planetu nepatří, je to agama skalní. Joseph And The Amazing Technicolour Dreamcoat ze světa ještěrů připomíná spíše něco z mimozemského světa v kresleném filmu. Její jasně oranžová nebo červená hlava ustupuje zářivě modrému, mozaikovitě vzorovanému tělu a ocasu, ačkoli samice agamy skalní jsou matněji hnědé.

Kde je vidět? Agamy skalní se vyskytují v celé subsaharské Africe, včetně Zambie, Jihoafrické republiky, Mosambiku a Botswany. Dobrou příležitostí k pozorování agamy skalní červenohlavé je NP Ruaha v Tanzanii; dávejte pozor na skály, kde samci rádi předvádějí své barvy, aby přilákali samice.

Vlk hřivnatý

Navzdory svému jménu a liščímu vzhledu není vlk hřivnatý ani vlk, ani liška. Je to však největší druh psovité šelmy v Jižní Americe s velkýma ušima, hustou hřívou a dlouhýma černýma nohama, díky nimž zvířata vidí z dlouhé trávy a mohou běžet rychlostí až 75 km za hodinu. Je vzácný, plachý a nepolapitelný a pravděpodobně se k němu nedostanete tak blízko, abyste zjistili, že moč vlka hřivnatého má silné aroma, které prý lidem připomíná pach skunka.

Kde je vidět? Vlci hřivnatí žijí v Jižní Americe včetně Brazílie, Paraguaye, Bolívie a Argentiny, i když v Argentině jsou zařazeni na seznam ohrožených druhů. Nejlepší je vydat se na safari specializované na pozorování vlků hřivnatých v rozlehlé oblasti tropické savany Cerrado v Brazílii.

Zdroj: Wanderlust