7 nejinteligentnějších zvířat světa. Kozy jsou chytřejší, než byste čekali

Přidat na Seznam.cz

Žádný jiný zástupce živočišné říše nedokáže vypočítat příklady z matematiky nebo napsat esej na jedničku s hvězdičkou. To však neznamená, že ostatní druhy nejsou vysoce inteligentní. Jaká jsou nejchytřejší zvířata na světě? Zde je několik nejinteligentnějších zvířat podle webu Popsci, která možná změní váš názor na to, co znamená být chytrý.

Šimpanzi

Šimpanzi jsou našimi nejbližšími žijícími příbuznými, a tak není divu, že jsou na seznamu nejinteligentnějších zvířat. Sdílíme s nimi téměř 99 procent naší DNA. Ukázalo se, že sdílejí i část naší mozkové kapacity. V jedné studii vědci zadali dospělým šimpanzům, dospívajícím šimpanzům a vysokoškolským studentům stejný kognitivní test. Zkouška spočívala v zapamatování si, kde se na dotykovém monitoru nachází seznam čísel – od jedné do devíti. Poté byli požádáni, aby si vzpomněli, kde se tato čísla nacházela, a ukázali je vědcům. Dospělí primáti i lidé si vedli přibližně stejně. Ale dospívající šimpanzi je oba nechali na holičkách. Pamatovali si umístění jednotlivých čísel s mnohem větší přesností.

Kozy

Vědci se již dlouho domnívají, že kozy jsou mnohem chytřejší, než si mnozí z nás myslí podle jejich skromného chování. Nakonec se skupina výzkumníků rozhodla tato zvířata podrobit testu. Za tímto účelem sestavili zařízení, na jehož konci bylo ovoce. Aby se kozy dostaly k chutné pochoutce, musely zuby táhnout dolů lano, které aktivovalo páku. Tu musely zvednout tlamou. Pokud se jim to podařilo, ovoce bylo jejich.

Devět z dvanácti koz zvládlo úkol asi po čtyřech pokusech. Když vědci nechali všechny kozy po deseti měsících zkusit úkol znovu, většina z nich si stále pamatovala, jak se systém ovládá.

Sloni

Každý, kdo někdy přišel do styku se slonem, ví, že tato zvířata jsou velmi chytrá. Patří však mezi nejchytřejší zvířata na světě? Studie zjistila, že sloni dokážou rozpoznat rozdíl mezi jazyky. Jak to poznají? V Africe loví slony jen některé kmeny. Vědci přehráli nahrávky skupiny, která je loví, a skupiny, která je neloví. Když sloni slyšeli nahrávky skupiny, která slony lovila, začali se bát a vzdálili se od místa, odkud zvuk vycházel. Když slyšeli řeč skupiny, která je neloví, nepohnuli se ani nezměnili své chování.

Delfíni

Jedním ze způsobů, jak vědci měří inteligenci, je tzv. test rozpoznávání sebe sama v zrcadle. Podstatou tohoto testu je zjistit, zda se zvíře dokáže rozpoznat před zrcadlem. Aby to vědci zjistili, umístí na tělo zvířete barevnou značku. Poté je postaví před zrcadlo. Pokud se zvířata poznají, nejčastěji projeví známky snahy odstranit značku ze svého těla, například ji poškrábou nebo setřou.

Když vědci umístili značky na delfíny, vodní živočichové zkoumali šmouhy ve svých odrazech. Jinými slovy, věděli, že značka patří jim, a ne nějakému jinému zvířeti; věděli, že delfín v zrcadle jsou oni.

Vrány

Je těžké si představit, že by vrána mohla být stejně chytrá jako vy, nebo možná ještě chytřejší. V jedné studii dali vědci vránám a lidem stejný hlavolam: Vrány se pokoušely zjistit, zda se na hladině vody ve vysoké sklenici, která je příliš úzká na to, aby do ní pták mohl spustit zobák nebo aby do ní malé dítě mohlo vložit ruce, vznáší hračka. Děti mladší osmi let jsou zcela bezradné a většinou nedokážou přijít na způsob, jak hračku získat. Ale vrány nejsou vůbec zmatené. Jednoduše házejí kamínky do úzkého skla. Nakonec kamínky vytlačí dostatek vody na dně sklenice, takže hračka vystoupá nahoru a ptáci ji mohou rychle sebrat.

Včely

Včely jsou známé především pro své žihadlo. Jsou to však také velmi inteligentní malí tvorové. Vědci naučili včely rozpoznat, která ze dvou vodorovných čar je nad tou druhou. Když odpověděly správně, dostaly odměnu v podobě cukrového sirupu.

Chobotnice

Chobotnice jsou samostatnou ligou. Většina bezobratlých nemá takovou inteligenci, jakou mají tito mořští tvorové. V jedné zajímavé studii vědci testovali, zda jsou tito tvorové schopni rozlišit dva různé lidi. Nechali dva jedince komunikovat s chobotnicí, přičemž jeden se choval extrémně přátelsky a druhý byl chladný a odtažitý. Když po krátké době vstoupili do jejich obytného prostoru, chobotnice ignorovala toho neosobního ve prospěch přátelštějšího hosta.

Zdroj: popsci.com