Aljašský husky snáší drsné podnebí a je vynikající společník

Přidat na Seznam.cz

Aljašský husky vznikl křížením několika podobných plemen. Geneticky se jedná o blízkého příbuzného aljašského malamuta a sibiřského huskyho. Později byl zkřížen s několika evropskými plemeny, včetně německých pointerů a saluki. Některá z těchto zvířat mají dokonce nedávné vlčí dědictví.

O huskym

Aljašští huskyové, schopní snášet drsné podnebí mrazivého severu, jsou vynikající saňoví psi a společníci, píše A-Z-Animals. Aljašský husky se může vyskytovat v mnoha různých fyzických permutacích a vlastnostech. Jsou chováni pro rychlost a vytrvalost, nikoliv pro vzhled. V důsledku toho musí mít efektivní chůzi, teplou dvojitou srst a nohy, které fungují jako sněžnice.

Aljašský husky vs. sibiřský husky

Aljašský husky se v mnoha ohledech podobá svým sibiřským příbuzným, včetně síly a přátelského chování, ale fyzicky vypadá zcela jinak v důsledku nedávného křížení s evropskými psy. Bývá o něco větší a štíhlejší než sibiřský husky a má mnohem širší škálu barev a vzorů srsti.

Aljašský husky si však zachovává mnoho stejných vlastností, včetně atletické postavy, přátelské povahy a inteligentní mysli.

Velikost aljašského huskyho

Aljašský husky je středně velké až velké zvíře s atletickou stavbou těla. Byl zjevně vyšlechtěn pro rychlost a vytrvalost, ale musí být také dostatečně silný, aby mohl táhnout sáně na velké vzdálenosti. Protože neexistují žádné standardy plemene, může mít aljašský husky velkou škálu různých velikostí.

Samci ale běžně dorůstají až do výšky 76 cm, zatímco samice do 70 cm. Co se týká jejich váhy, tak ta se pohybuje kolem 16-40 kilogramy.

Běžné zdravotní problémy aljašského huskyho

Přestože je aljašský husky obecně zdravý a jeho průměrná délka života je 10 až 15 let, může být ohrožen několika zdravotními problémy, včetně hypotyreózy, progresivní atrofie sítnice a dalších běžných očních poruch, obezity, rakoviny, vrozené deformace hrtanu a souboru vzácných metabolických poruch zvaných lysozomální střádavá choroba.

Vždy je dobré požádat chovatele o doklad nebo osvědčení, že jeho psi byli testováni na běžné problémy. To nemusí nutně zabránit tomu, aby se zdravotní problémy vůbec objevily, ale v kombinaci s pravidelnými prohlídkami u veterináře to vašemu psovi poskytne větší šanci na kvalitní život.

Temperament aljašského huskyho

Aljašský husky má mnoho povahových rysů, které byly vyšlechtěny speciálně pro jeho původní účel jako saňového psa, ale nemusíte být závodníkem, abyste si tyto fascinující psy užili. Vzhledem k tomu, že pracují společně ve velkých týmech, musí aljašští huskyové velmi dobře vycházet s lidmi a jinými psy nebo zvířaty.

Jsou stavěni pro rychlost a vytrvalost, potřebují také dostatek prostoru pro běhání a hry, takže se příliš nehodí do bytu. Aljašští huskyové mají zvědavou a hravou povahu, která někdy přechází až do bujarého chování. Mohou zkoušet trpělivost i toho nejchápavějšího majitele, zejména pokud se psi cítí znudění nebo přehlíženi. Ke spokojenosti potřebují téměř neustálou duševní nebo fyzickou stimulaci. Majitelé by se měli připravit na to, že s tímto psem budou trávit hodně času.

Zdroj: a-z-animals.com, Youtube