Cukrovka se nejčastěji vyskytuje u obézních kocourů středního věku

Přidat na Seznam.cz

Plemena barmská, ruská modrá, habešská a norská lesní kočka trpí cukrovkou častěji než ostatní plemena. A právě neaktivní a hladoví kocouři středního věku jsou nejvíce ohroženi nadváhou a cukrovkou, uvádí portál Forskning.

Diabetes u koček je podobný diabetu 2. typu u lidí. Kočky a lidé mají několik společných rizikových faktorů pro toto onemocnění, jako je obezita a sedavý způsob života. U lidí byla prokázána souvislost etnického původu s rizikem vzniku cukrovky. Některá plemena koček, například barmské, mají odpovídajícím způsobem zvýšené riziko vzniku tohoto onemocnění.

Dvakrát častější u kocourů

Nejvyšší riziko vzniku cukrovky bylo zjištěno u koček ve věku 13 let a u kocourů se cukrovka vyskytovala dvakrát častěji. U koček plemen barmská, ruská modrá, habešská a norská lesní kočka bylo zjištěno vyšší riziko vzniku cukrovky ve srovnání s ostatními plemeny, zatímco u několika dalších plemen bylo riziko nižší.

Suché potraviny jsou rizikovým faktorem

U koček s nadváhou vždy vzniká vyšší riziko výskytu cukrovky. Zvýšené riziko onemocnění je i u koček, které jsou žravé. Kočky, které mají normální hmotnost a jedí převážně suchou stravu, mají zvýšené riziko vzniku onemocnění ve srovnání s kočkami, které jedly převážně mokrou stravu. Ukázalo se, že obezita je opravdu velkým rizikovým faktorem pro vznik cukrovky. S obezitou jsou ale spojeny i jiné faktory.

Inzulínová rezistence u některých koček

Rozdíly v metabolismu mezi plemeny barmských a mainských mývalích koček, se projevují v podobném vzorci, jako u lidí s inzulinovou rezistencí. Inzulínová rezistence je stav, který se u lidí obvykle objevuje ještě před vznikem diabetu 2. typu.

Je důležité vědět, jaké faktory přispívají ke zvýšenému riziku cukrovky, aby bylo možné kočky se zvýšeným rizikem identifikovat dříve. Veterinární lékaři i majitelé koček tak mají možnost onemocnění předcházet nebo jeho nástup oddálit.

Zdroj: forskning.se