Cukrovka u psů- strašák současnosti: Co když se týká i vašeho psa?

Přidat na Seznam.cz

V poslední době veterináři zaznamenávají až enormní výskyt tohoto onemocnění, o kterém si dosud mnozí mysleli, že je záležitost pouze lidských pacientů. To už ale dávno není bohužel pravda. Cukrovka neboli diabetes, stejně jako u lidí, i u psů vyžaduje extrémně náročnou léčbu spojenou se sledováním hladiny krevního cukru, aplikaci inzulínových injekcí a velmi přísnou dietu.

Pojďme se na toto onemocnění podívat z odborného veterinárního hlediska.

Diabetes neboli cukrovka je nejčastějším endokrinním onemocněním u psů. Touto nemocí trpí každý dvoustý pes. Nejčastěji onemocní zvíře mezi 8. a 12. rokem života, zvýšený výskyt je u psů do 15 kg a dvakrát častěji jsou postiženy feny. Plemenné riziko je u jezevčíků, pudlů, francouzských buldočků, shih-tzu a německých ovčáků.

Cukrovka u psů má ve většině případů zcela jinou příčinu než cukrovka u lidí. U zvířat rozlišujeme dva typy:

Primární

Při primárním diabetu dochází k destrukci buněk slinivky břišní, kde se tvoří inzulin. Slinivka může být postižena zánětem, nádorovým bujením nebo autoimunitně. Organizmus trpí nedostatkem inzulinu.

Sekundární

Při sekundárním diabetu není schopno tělo inzulin dostatečně využít, je tedy porucha v oblasti receptorů na inzulin. U fen se tak děje při dysbalanci pohlavních hormonů a nadprodukci hormonu s diabetogenním účinkem. Dříve k tomu docházelo vlivem aplikace hormonů na potlačení říje. Dále mohou cukrovku způsobit dlouhodobě podávané glukokortikoidy a v neposlední řadě i obezita.

Příznaky cukrovky u psů

Cukrovka se u psů projevuje velkou žravostí, zvýšenou žíznivostí (a tím spojeným častějším močením) a hubnutím. Psi, jejichž organismus neprodukuje dostatek trávicích enzymů (nedostatečné fungování slinivky břišní), fakticky hladoví, i když hltavě žerou. U fen začíná onemocnění obvykle po hárání. Později se může vyskytnout zákal čočky neboli katarakta, chronické kožní onemocnění v podobě mokvajících zánětů kůže v meziprstí a záněty drápových lůžek. Mezi další, závažnější příznaky cukrovky patří zvracení, deprese a kóma. Při neposkytnutí pomoci může zvíře na cukrovku i zemřít.

Diagnostika cukrovky u psů

Pokud máte podezření, že zrovna váš domácí mazlíček trpí cukrovkou, poraďte se se svým veterinářem. Nedostatečnou funkci slinivky břišní lze diagnostikovat hematologickým nebo koprologickým vyšetřením (vyšetřením krve a výkalů).

Léčba cukrovky u psů

Primární typ cukrovky je nutné léčit denními injekcemi inzulínu. Sekundární typ cukrovky je sice méně závažnější, přesto je při jeho léčbě nutná úprava jídelníčku psa.

Zdroj: radaveterinare.cz, chovatelka.cz