I kočky mohou trpět demencí. Jak rozpoznat příznaky této nemoci?

Přidat na Seznam.cz

Při dobré péči se dnes mnoho koček dožívá vysokého věku, a dokonce i dvaceti let. S pokročilým věkem však může přijít problém kočičí demence nebo kognitivní dysfunkce. Zatímco v minulosti někteří lidé zpochybňovali, zda kočky mohou onemocnět demencí, nyní se jedná o uznávaný syndrom podobný demenci u starších lidí.

Příznaky kočičí demence

Demence u koček je pomalu postupující onemocnění související se stárnutím mozku vaší kočky, vysvětluje DailyPaws. Zpočátku si některých běžných příznaků demence nemusíte všimnout, ale časem se náhle ukáže, že vaše kočka má potíže.

Podobností kočičí demence a lidské demence se zabývá i studia publikována na FrontiersIn.

Mezi příznaky kočičí demence mohou patřit:

  • Třes
  • Vokalizace
  • Nadměrné vypadávání srsti
  • Nechuť k jídlu
  • Zaseknutí v rohu nebo nevědomost, jak se otočit
  • Častější nehody mimo záchůdek

Diagnostika demence u koček

Prvním krokem při diagnostice demence koček je vyloučení jakýchkoli tělesných onemocnění. Například pokud má vaše kočka artritidu, nemusí se jí dobře scházet po schodech k místu, kde se nachází její toaletní box. Neexistuje žádný specifický test na demenci, ale společně s vaším veterinářem důkladně prozkoumejte anamnézu vaší kočky, její současné chování a případné fyzické problémy, které by mohla mít, naznačí diagnózu demence.

Jakmile jsou fyzické problémy identifikovány a léčeny, je třeba se podívat na to, jak změnit prostředí a péči o kočku, abyste jí pomohli se změnami spojenými se stárnutím.

Jak kočce pomoci?

Doplňky stravy

  • Pomoci mohou některé doplňky stravy vaší kočky. Ideálními doplňky jsou vitaminy a další antioxidanty včetně vitaminu B12, vitaminu E, beta-karotenu a vitaminu C. Jako možná pomoc se doporučuje karnitin a omega 3 mastné kyseliny. Před používáním jakéhokoli z těchto doplňků se poraďte se svým veterinárním lékařem, abyste se ujistili, že nenarušíte rovnováhu běžné stravy vaší kočky.

Mentální stimulace

  • Myslete také na mentální stimulaci. Vaše kočka sice nemůže luštit křížovky, ale hračka v podobě hádanek a různých úkolů by ji mohla zaujmout. Udělejte si čas na to, abyste ji nalákali na péřovou hračku nebo jí hodili oblíbený aportovací předmět.
  • Můžete také pořídit další záchůdek, poskytnout jí další místa na spaní a dbejte na pravidelný režim i co se krmení týká.

Rozsviťte

  • Pokud se vaše kočička stává aktivnější v noci, rozmístěte po domě několik nočních světel, aby lépe viděla. Možná ji budete muset začít častěji kartáčovat, protože se sama normálně neudržuje. Snažte se co nejvíce zachovat normální režim.

Zdroj: dailypaws.com, Youtube, FrontiersIn