Irský vlkodav: Vše, co potřebujete vědět o tomto obřím plemenu. Věděli jste, že může vážit až 120 kilo?

Přidat na Seznam.cz

Plemeno irský vlkodav bylo původně používáno ve válce k tahání vozů. Vlkodavové také lovili velkou zvěř, jako jsou jeleni, divočáci a vlci. Dnes je tento přizpůsobivý pes rodinným společníkem, který také soutěží v poslušnosti a stopování, píše portál Dog Time.

Irský vlkodav je nejvyšším plemenem psů na světě. Z tohoto důvodu budou mít obyvatelé bytů velké potíže zajistit těmto psům dostatek prostoru pro pohyb a prospívání. V rodinách, které mají dostatek prostoru k pohybu, jsou však irští vlkodavové nesmírně milujícími společníky, a to i pro děti. Jen se ujistěte, že máte plot, a to vysoký, abyste zabránili psovi v pronásledování divoké zvěře.

Toto starobylé plemeno pochází z Irska, kde sloužilo jako válečný i lovecký pes. V 19. století byl blízko vyhynutí poté, co v Irsku z velké části vymizela velká lovná zvěř, vlci, jeleni a divočáci, ale plemeno bylo obnoveno a dnes je skvělým společníkem. Navzdory své dávné minulosti divokého válečného psa je to mírný obr, který vychází s každým, včetně dětí, jiných psů a někdy i koček. Miluje dlouhé procházky, které jsou důležité pro jeho postavu, ale jinak je spokojený jako gaučový povaleč.

Jako každý pes, ani irský vlkodav není plemenem pro každého. Už jen jeho gigantická velikost je na pováženou. Často se potýká s některými zdravotními problémy, o kterých musí potenciální majitelé vědět. Díky jeho milé povaze si jej však jistě zamilujete.

Nejdůležitější informace

  • Irští vlkodavové se nedoporučují pro bydlení v bytě. Potřebují prostor, aby se mohli protáhnout, a nejsou stavěni na zdolávání schodů.
  • Irští vlkodavové vyžadují alespoň 40 minut pohybu denně a nejlépe se jim daří v domě s velkým oploceným dvorem.
  • Irský vlkodav je mírný pes, který obvykle s každým dobře vychází. Při včasné socializaci a výcviku bude laskavý k ostatním psům a shovívavý k domácím kočkám. Venkovní kočky a jiná zvířata bude považovat za společníky.
  • Pokud hledáte dlouhověké plemeno, irský vlkodav pro vás není vhodný. Dožívá se zhruba 6 až 8 let a jeho obří velikost ho předurčuje k mnoha zdravotním problémům.
  • Irští vlkodavové nejsou dobrými hlídacími psy, i když jejich velikost může být pro případného vetřelce odstrašující.
  • Irský vlkodav průměrně líná a stačí ho kartáčovat jednou týdně nebo jednou za dva týdny.
  • Irští vlkodavové by měli být venčeni na vodítku, aby vám neutekl za zvířaty nebo jinými pohyblivými předměty, jako jsou například vysílačkou řízená autíčka.
  • Irský vlkodav není poník a neměly by na něm jezdit děti, ať jsou jakkoli malé. Jeho klouby nejsou na takovou zátěž stavěné. Stejně tak není stavěný na tahání vozíku.
  • Irským vlkodavům se daří, když jsou se svými majiteli. Nejsou to venkovní psi, i když si rádi hrají venku.

Velikost

Samec irského vlkodava měří v kohoutku nejméně 32 cm a váží nejméně 120 kg. Fena irského vlkodava měří nejméně 76,2 cm a váží 105 kilogramů. Mnohé jsou větší. Samci obvykle měří v průměru 89 cm a samice 86,36 cm.

Osobnost

Inteligentní a jemný irský vlkodav má silnou touhu po lidské společnosti. Ke své rodině je klidný, důstojný a vnímavý. Je citlivý a musí být vycvičen pomocí pozitivní motivace, jako jsou pochvaly a odměny za jídlo. Přísná slova nebo fyzické tresty způsobí, že se uzavře. Pokud jde o hlídací povinnosti, je ostražitý, ale ne podezíravý. V jeho těle není ani špetka agresivity, takže jako hlídací pes je špatnou volbou.

Temperament ovlivňuje řada faktorů, včetně dědičnosti, výcviku a socializace. Štěňata jsou zvědavá a hravá, ochotně se ženou k lidem a nechávají se od nich chovat. Jako každý pes, i irský vlkodav potřebuje v mládí ranou socializaci, kontakt s mnoha různými lidmi, zvuky a zážitky. Socializace pomáhá zajistit, aby ze štěněte irského vlkodava vyrostl všestranný pes.

Zdraví

Irští vlkodavové jsou obecně zdraví, ale jako všechna plemena jsou náchylní k určitým zdravotním potížím. Pokud si kupujete štěně, najděte si dobrého chovatele, který vám předloží zdravotní průkazy obou rodičů štěněte.

U irských vlkodavů byste měli očekávat zdravotní potvrzení od Ortopedické nadace pro zvířata (OFA) na dysplazii kyčelních kloubů (s hodnocením dostatečně nebo lépe), dysplazii loktů, hypotyreózu a von Willebrandovu chorobu; od Auburnské univerzity na trombopatii.

Péče

Navzdory své velikosti je irský vlkodav domácím psem. Miluje pobyt s lidmi a v interiéru je klidný. Nejvhodnější je pro něj domov bez schodů, chození po nich by mu mohlo poškodit klouby.

Dospělí irští vlkodavové potřebují každý den několik her, při nichž se mohou volně proběhnout. Potěší je i procházka. Vyvarujte se jakéhokoli pohybu hodinu před jídlem a dvě hodiny po jídle, abyste snížili riziko torze žaludku neboli nadýmání.

Štěňata potřebují volnou hru na bezpečně oploceném dvoře, ale omezte běhání jen na několik minut denně. Na procházky by se neměla brát, dokud jim není alespoň šest měsíců. Začněte s krátkými procházkami, které netrvají déle než pět minut, a během tří měsíců přejděte na procházky v délce jednoho kilometru. Vzdálenost dvou kilometrů by měly překonat až po roce věku. Obří plemena jsou náchylná k problémům s klouby a nadměrná fyzická zátěž během fáze růstu a vývoje může jejich klouby poškodit.

Procházky na vodítku jsou u tohoto plemene nutností. Jsou to lovečtí psy, a když uvidí běžící zvířata, budou je pronásledovat a nedbat na vaše volání. Vlkodav může také zranit nebo zabít zvíře, které pronásleduje.

Krmení

Doporučené denní množství: 4 až 8 hrnků kvalitního suchého krmiva denně, rozděleného do dvou jídel.

Udržujte svého irského vlkodava v dobré kondici tím, že mu krmivo odměříte a budete ho krmit dvakrát denně, místo abyste ho nechávali stále venku. Pokud si nejste jisti, zda nemá nadváhu, proveďte mu oční test a test rukou.

Nejprve se na něj podívejte dolů. Měli byste vidět pas. Pak mu položte ruce na záda, palce podél páteře, prsty roztažené směrem dolů. Měli byste být schopni nahmatat, ale ne vidět jeho žebra, aniž byste museli silně tlačit. Pokud to nedokážete, potřebuje méně jídla a více pohybu.

Barva srsti a péče

Srst vlkodava je drsná a tvrdá. Srst na očích a pod čelistmi je drátovitá a dlouhá. Barvy srsti jsou šedá, žíhaná, červená, černá, bílá nebo plavá.

Irští vlkodavové línají důsledně po celý rok. Abyste udrželi srst zdravou, kartáčujte psa každý týden. Neměl by potřebovat koupel častěji než jednou nebo dvakrát ročně, pokud se nedostane do něčeho zapáchajícího.

Čistěte psovi zuby alespoň dvakrát až třikrát týdně, abyste odstranili nahromaděný zubní kámen a bakterie, které se v něm skrývají. Denní čištění je ještě lepší, pokud chcete zabránit onemocnění dásní a zápachu z úst.

Jednou až dvakrát měsíčně zastřihujte drápky, pokud je váš pes nenosí přirozeně, abyste předešli bolestivému trhání a dalším problémům. Pokud je slyšíte cvakat o podlahu, jsou příliš dlouhé. Psí nehty mají v sobě cévy, a pokud je ostříháte příliš dlouho, můžete způsobit krvácení, a váš pes nemusí spolupracovat, až příště uvidí vytahovat nůžky na nehty.

Děti a ostatní domácí zvířata

Irští vlkodavové jsou k dětem mírní, ale jednoduše kvůli své velikosti mohou nechtěně zavalit batolata a vyděsit je nebo zranit. Nejlépe se hodí do domácností se staršími dětmi. Irští vlkodavové nejsou poníci a děti na nich nemohou jezdit.

Zdroj: Dog Time