Jak 30 000 snímků slonů pomůže k ochraně přírody?

Přidat na Seznam.cz

Chovatelé v zoo shromáždili největší sbírku termálních snímků slonů na světě. Snímky zachycují slony ve všech pózách, jak si hrají, jedí a tráví čas ve svém výběhu v Zoo. Těchto 30 000 „selfies“ se používá v rámci ochranářského projektu, který má pomoci zachránit ohrožené slony, uvádí portál News.

Výzkumníci vyvíjejí novou technologii, která má pomoci omezit konflikty mezi lidmi a slony v zemích, kde se sloni volně pohybují. Projekt má význam jak pro volně žijící slony, tak pro lidi, po jejichž boku žijí v Africe a Asii.

Projekt se dotýká i dalších oblastí. Dokáže s jistotou detekovat slony na určitou vzdálenost. Výzkumníci by se s technikou chtěli dostat do terénu a skutečně ji nasadit ve volné přírodě, aby pomohla divokým zvířatům a komunitám žít vedle sebe. Databáze termálních snímků byla použita k tréninku kamer, aby rozpoznaly, jak vypadá slon podle tepla, které vydává.

Kamery jsou schopny rozpoznat, že se slon nachází v blízkosti, dokonce i ve tmě a vysílá varování. Střety mezi lidmi a slony představují vážnou hrozbu pro přežití volně žijících slonů v Asii a Africe.

Lidé a sloni se dostávají do stále těsnějšího kontaktu, protože lidská populace roste a divoké prostředí mizí. To může skončit zničenou úrodou, poškozeným majetkem a ztrátami na životech na obou stranách. Jen Indie hlásí ročně 400 úmrtí lidí a 100 úmrtí slonů v důsledku konfliktů, které vznikají, když sloni poškozují úrodu nebo domy.

Sloni jsou ikonickým druhem a jsou opravdu důležití pro ekologii a ekonomiku mnoha zemí, takže je důležité, abychom je chránili, nicméně pokud jste zemědělcem, který se živí zemědělstvím a hraničí s národním parkem nebo chráněnou oblastí, pak vás život se slony přijde velmi draho!

Doufáme, že nová technologie bude cenově dostupným řešením, které pomůže divokým zvířatům a lidem žít v harmonii – a pomůže chránit ohrožené druhy.

ZSL však varuje, že podobné snahy o ochranu přírody jsou ohroženy krizí financování, která postihuje britské zoologické zahrady. Kvůli dopadu Covidu na finance se pozastavují ochranářské práce v Africe a Asii, ale i v jiných zemích. Krize, kterou způsobili hamižní lidé, nikdy neskončí!

Zdroj: bbc.com