Je váš mazlíček ve stresu nebo má úzkosti? Těchto 7 způsobů uklidnění mu zaručeně pomůže

Přidat na Seznam.cz

Domácího mazlíčka může vystresovat spousta věcí. Bolest, nemoc, změna režimu nebo třeba dlouhodobý hluk. To všechno může u vašeho zvířete způsobit výrazné změny v jeho chování. Někdy jsou změny způsobeny zdravotním problémem, ale mnohdy váš mazlíček prožívá čistě psychický nebo emocionální stres. A na ten zná PET MD lék.

Pohybové aktivity

Někdy se váš stres stane i stresem vašeho zvířátka. Znáte to, ráno spěcháte do práce, odpoledne s dětmi na kroužky, večer doháníte resty z práce… Kvůli bláznivému pracovnímu rozvrhu pak nejdete s pejskem na pořádnou procházku. Pokud se tyto stavy stávají rutinou, pes pociťuje úzkost a osamělost. Takový pocit pak jednoduše zaženete vydatnou procházkou. Pohyb dělá dobře i kočkám. Proto když vidíte, že vaše kočička není ve své kůži, vytáhněte její oblíbenou hračku a přimějte kočku k pohybu.

Mentální stimulace

Tato technika funguje na několika úrovních. Například tím, že psa naučíte nový kousek, odvedete jeho pozornost od toho, co jeho stres způsobuje. Také se mu ale věnujete individuálně, což je pro pejska to, po čem osamocený a vystresovaný pes touží. U mnohých mazlíčků se stresové chování objevuje z nudy a potřebují zkrátka jen vaši pozornost.

Poslech klasické hudby

Podle studie organizace SPCA a Glasgowské univerzity je u mazlíčků účinná klasická hudba. Výzkumníci pozorovali dvě skupiny psů, jednu v tichosti a druhé pouštěli do boudy klasickou hudbu. Po týdnu tyto podmínky prohodili. V obou případech bylo zjištěno, že psi, kterým byla pouštěná hudba, vykazovali menší míru stresu.

Olejíčky, bylinky a doplňky stravy

Mnoho lidí využívá možností alternativní medicíny při samoléčbě, ale víte, že bylinky, olejíčky a jiné doplňky stravy mohou pomoci i vašim domácím mazlíčkům? Takový levandulový olej patří mezi nejoblíbenější starodávné prostředky proti stresu domácích mazlíčků. Pomáhá třeba psům s cestovní úzkostí před dlouhou jízdou autem. Stačí dát jednu nebo dvě kapky na roh deky nebo ručníku, na kterém bude pejsek ležet.

Další možností terapie může být léčba melatoninem, tedy hormonem, který přirozeně stoupá v krevním oběhu, když zvířata spí. Pejskům může krátkodobě pomoci zůstat v klidu. Obvyklá dávka je přibližně 1 mg na 20 kg váhy psa.

Valeriána lékařská je běžně doporučovaným bylinným prostředkem, který najdete ve spoustě doplňcích stravy proti stresu. Doplňky stravy s obsahem L-theaninu a L-tryptofanu doporučují veterináři jako pomoc při mírné až střední úzkosti.

Před použitím olejíčků, bylinek i doplňků stravy pro své domácí mazlíčky se vždy poraďte s veterinárním lékařem, abyste se přesvědčili, že vašemu zvířeti alternativní léčba neublíží. Veterinář vám také předepíše vhodné dávkování a způsob podání. Pamatujte také na to, že esenciální oleje mohou být při požití toxické, obzvlášť pro kočky. Nepoužívejte je tedy přímo na srst mazlíčka a uchovávejte je mimo jejich dosah.

Feromony

Pro pejsky i kočky jsou k dostání uklidňující feromonové produkty ve formě zásuvných difuzérů, sprejů, ubrousků nebo obojků. Psí uklidňující feromon obsahuje verzi hormonu, který produkují kojící fenky, aby uklidnily svá štěňata. Kočičí líčící hormon vylučují kočky, když se přátelsky zdraví a také, když si označují své domácí prostředí. Feromonové přípravky mohou psům i kočkám pomoci lépe zvládat stres či lépe zvládnout například stěhování nebo návštěvu veterináře.

Masáže a akupunktura

Propojení těla a mysli spolu velmi úzce souvisí. Jedno ovlivňuje druhé, u lidí i u zvířat. Některá místa na těle psa nebo kočky, jako jsou tlapky, uši a temeno hlavy, jsou přirozenými tlakovými body, u kterých pouhých 15 minut masáže výrazně sníží úroveň stresu.

Existují dokonce i licencovaní veterinární akupunkturisté, kteří dokáží léčit stres domácích mazlíčků spolu s dalšími lékařskými diagnózami. Ošetření stimuluje uvolňování tělesných látek, které zmírňují bolest, bez jakýchkoliv nežádoucích účinků farmaceutických léků.

Péče o srst a pohlazení

Možná terapie pro vašeho domácího mazlíčka může být jednoduchá. Stačí 15 minut kartáčování a hlazení každý večer. Zvířátko se bude cítit lépe a zároveň vám bude vděčné za čas, který s ním strávíte. Také můžete při kartáčování mazlíčkovi zkontrolovat srst a kůži a odhalit případné odřeniny nebo lysiny.

I když mohou tyto tipy vašemu domácímu mazlíčkovi pomoci, vždy se při podezření na zdravotní problémy poraďte s veterinárním lékařem, abyste předešli možným komplikacím.

Zdroj: petmd.com