Je vaše kočka psychopat? Vědci to dokáží zjistit

Přidat na Seznam.cz

Kočky jsou úžasné, i když se občas vrnící klubíčko na klíně dokáže proměnit v divoké a zákeřné tornádo. Leckterý majitel kočky si občas řekne, jestli to vše kočka neděla schválně. Chce jen zlobit, nebo je tato malá roztomilá šelmička trochu psychopat? Vědci z Liverpoolu našli způsob, jak to zjistit, píše server Fascinate.

Psychopatie je sice lidská diagnóza, ale podle vědců se dá aplikovat i na některá zvířata. Mezi klasické příznaky psychopatie u lidí patří troufalost, nedostatek empatie, sklon k násilí a manipulaci, impulzivita a narcismus. Mnozí z nás se s lidmi, kteří mají tyto rysy, setkávají každý den – ale problémem nastává, když se tyto rysy projeví všechny dohromady.

Filmy a televizní pořady vykreslují psychopata jako robota a naprosto nelidského člověka – ale není tomu tak vždy. Ve skutečnosti může mnoho psychopatů trpět bolestí a trápením. Mohou také svým způsobem milovat své blízké. Příčiny psychopatie jsou jak genetické, tak environmentální a různé faktory, jako je zanedbávání ze strany rodičů, ji mohou ještě zhoršit. V konečném důsledku tvoří psychopati méně než 1 % populace

Psychiatři používají řadu nástrojů, aby u lidí stanovili diagnózu psychopatie. Patří mezi ně Kontrolní seznam psychopatie Roberta D. Hareho, Psychopatický osobnostní inventář a jedno sebeposuzovací hodnocení nazvané Triarchické měření psychopatie.

Právě tuto diagnostickou metodu zvolili vědci, když se rozhodli vytvořit hodnotící nástroj nikoli pro lidi – ale pro kočky.

Jak lze kočku otestovat na psychopatii?


Při testování člověka na psychopatii pomocí triarchické metody se zjišťuje, nakolik testovaný splňuje tři rysy: troufalost, podlost a disinhibici (extrémní ztráta zábran, odvázanost). Právě na tomto modelu se shodli vědci z Liverpoolské univerzity a Liverpool John Moores University, když podnikli studii, jejímž cílem bylo zjistit, zda lze test lidské psychopatie upravit pro kočkovité šelmy.

Pro potřeby koček vědci tři základní rysy mírně pozměnili. Z rysu smělosti se stalo něco jako nebojácnost, zatímco z disinhibice neposlušnost. Ke třem klasickým triarchickým rysům přidali ještě další dvě: nepřátelskost ke zvířatům a nepřátelskost k lidem. Dohromady tento soubor rysů nazvali měřítkem CAT-Tri+.


Jakmile se dohodli na parametrech, sestavili 46dílný dotazník, který rozeslali majitelům koček, které získali prostřednictvím sociálních sítí. Každý respondent hodnotil svou odpověď na stupnici od 1 do 5, od „nepopisuje mou kočku“ po „popisuje mou kočku velmi dobře“.

Samotné otázky byly například „Moje kočka mě ovládá“ nebo „Moje kočka vrní, když útočí na lidi/zvířata“. Na závěr se body u jednotlivých otázek sečtou. Čím vyšší je skóre, tím větší je pravděpodobnost, že vaše kočka je malá kočičí psychopatka.

Kočka prostě zůstane kočkou

Když zjistíte, že podle testu je vaše kočka psychopat, nedá se dělat skoro nic. Pokud se lidé setkají s problémy s chováním svého domácího mazlíčka, může to mít více společného s člověkem než s domácím mazlíčkem. Navzdory staletím domestikace jsou domácí zvířata stále zvířaty a mnoho lidí od nich má nerealistická očekávání.

Mnoho vlastností, které u svých domácích mazlíčků vnímáme jako pozitivní (dobré chování, náklonnost, oční kontakt), je výsledkem adaptace mnoha generací. Lidé chtějí, aby se to, co se jim líbí, odráželo v jejich domácích mazlíčcích – i když je to nepřirozené.

A co bylo tedy cílem tohoto výzkumu? Becky Evansová, jedna z hlavních výzkumnic, která za studií stojí, doufá, že jednoho dne vypracuje ještě důkladnější studii, aby útulky mohly test využít k lepšímu přiřazení koček k potenciálním osvojitelům. A pokud se nám podaří zabránit většímu počtu návratů do útulků a dalším adopčním přešlapům – no, to je neuvěřitelně ušlechtilá věc, za kterou stojí za to se postavit.

Zdroj: Fascinate.com