Komár tygrovaný je přenašeč exotických nemocí. Vyskytuje se už i na Moravě

Přidat na Seznam.cz

Jižní Morava je krásná. Jsou tam milí lidé, chutné víno a teplo. Pravě teplo způsobilo, že se k nám dostal druh komára, který může způsobit i horečku dengue. Pojďme se kouknout na jeden z nejhorších invazivních druhů zaznamenaných v Česku!

Jak se k nám dostal?

Jeho původním domovem je jihovýchodní Asie. Díky zmírňování teplot se dostává postupně z Asie před Albánií do západní Evropy a odtud k nám, na jižní Moravu. Vědci předpokládají, že v následujících letech, vlivem oteplovaní, jeho invaze povede i směrem na sever. V České republice byl zachycen ojedinělý výskyt v roce 2012 a to u Mikulova.

Je čeho se bát?

Komár tygrovaný může přenášet několik exotických nemocí. Nejčastěji horečku degue, virus Zika nebo horečku chikungunya. V Itálii byl příčinou vypuknutí horečky chikungunya na kterou zemřel jeden člověk. Ve Francii od prvního výskytu komára zaznamenali 22 případů nakažení virem dengue a 31 případů nakažení virem chikungunya.

V ČR je výskyt zatím výjimkou a nemusíme podléhat panice.

„Přesto, že je přenašeč prokázaný, nemusí to nutně značit výskyt choroby. Nové druhy komárů se objevují každé léto,“ uvedl přednosta Kliniky infekčních nemocí Fakultní nemocnice Brno Petr Husa, píše deník.cz

Zdroje: Wikipedia, ct24, deník.cz, Youtube