Krokodýl s pneumatikou kolem krku je po šesti letech konečně na svobodě!

Přidat na Seznam.cz

Po různých mezinárodních záchranných akcích, které trvaly šest let, byl v Indonésii konečně osvobozen velký indonéský krokodýl s pneumatikou od motocyklu kolem krku. Samice mořského krokodýla, která byla poprvé spatřena v roce 2016, se stala mezi místními obyvateli města Palu známá jako „buaya kalung ban“, což znamená „krokodýl s náhrdelníkem z pneumatiky“, píše web SmithsonianMag.

Krokodýl s náhrdelníkem z pneumatiky

Není jasné, jak se pneumatika krokodýlovi kolem krku vůbec dostala, i když nejpravděpodobněji od lidí, kteří se ho snažili chytit. Buď si jej chtěli ponechat jako domácího mazlíčka nebo chtěli prodat jeho kůži. Krokodýli mořští jsou ale navíc v Indonésii chráněným druhem.

Odměna za záchranu

Ochránci přírody se ho od té doby snažili krokodýla osvobodit a v roce 2020 dokonce nabídli odměnu pro každého, kdo by ho mohl zachránit. V tom roce se krokodýla pokusil chytit americký dobrodruh a televizní moderátor Forrest Galante pro dokumentární film s názvem Nemožná záchrana krokodýla, ale bohužel neuspěl. Australský lovec krokodýlů Matthew Wright se o to také pokusil, ale rovněž neúspěšně. V lednu se pak rozhodl zkusit své štěstí samouk, krotitel plazů Tili. Tili je také chytač ptáků a obchodník, který v minulosti zachraňoval hady, krokodýly a další plazy.

„Mám zkušenosti a dovednosti v chytání zvířat, nejen ptáků, ale i hospodářských zvířat, která jsou vypuštěna z klece,“ říká Tili. „Věřím, že se svými dovednostmi dokážu krokodýla zachránit.“

Tili nastražil past pomocí lana přivázaného ke kmeni a krokodýla sledoval tři týdny. Po dvou neúspěšných pokusech se krokodýla podařilo chytit až na třetí pokus.

Úsilí, které zachránilo zvířeti život

Plaz na past reagoval jako každý krokodýl a to předstíráním, jako by byl prakticky mrtvý a letargický. A pak se najednou probral k životu a vypadal velmi nevyprovokovaně nebo bez zájmu o to, co se právě děje. Nebýt Tiliho záchrany, pneumatika by začala zvíře dusit a bránit mu v přijímání potravy, což by vedlo k jeho smrti.

Zdroj: smithsonianmag.com