Kýchá vaše želva? Dost možná má angínu!

Přidat na Seznam.cz

Podobně jako člověk prochladne nebo dostane zápal plic, jsou želvy a želváci náchylní k infekcím dýchacích cest. I když si naše želvy v zájmovém chovu nehrají s jinými nemocnými želvami, jsou často vystaveny prostředí, které může způsobit jejich onemocnění, píše web TheSprucePets.

Jak se želva nachladí?

Jedním z nejčastějších důvodů, proč želva nebo želvák onemocní infekcí dýchacích cest, je příliš chladné prostředí. Za chladné teploty v terárii často může:

  • Vyhořelá tepelná žárovka nebo podložka
  • Průvan v okně nebo dveřích
  • Ventilátor, který fouká na výběh
  • Prudká změna teploty

Přeprava želvy, když je venku chladno, může také způsobit její prochladnutí a onemocnění, stejně jako sdílení vzdušného prostoru s jinou nemocnou želvou. Každá nemocná želva by proto měla být vždy držena v karanténě, aby se zabránilo šíření choroboplodných zárodků.

Příznaky, na které je třeba dávat pozor

Nejzřetelnějšími příznaky infekce dýchacích cest u želvy jsou potíže s dýcháním, pokles energie, nechutenství, plavání na stranu, neschopnost potápět se, dýchání s otevřenou tlamou, pískání při dýchání a odtok nebo bubliny vycházející z tlamy, očí nebo nozder.

Jak vážné je onemocnění?

Nachlazení nebo infekce dýchacích cest může přerůst v zápal plic a ohrozit želvu na životě. Pokud želva déle než několik dní nejeví zájem o potravu nebo vykazuje jakékoli příznaky nachlazení, neměli byste to ignorovat.

Léčba nemocné želvy

V první řadě zkontrolujte teplotu ve výběhu vaší želvy ve dne i v noci. Pokud se jedná o velký výběh, nezapomeňte také zkontrolovat více jeho částí, zda v nich nejsou chladná místa. Vzpomeňte si na všechny změny, které se u vaší želvy mohly vyskytnout, a položte si tyto otázky:

  • Cestovala vaše želva někam (např. k veterináři, do nového domu atd.)?
  • Přestěhovali jste klec?
  • Změnila se drasticky venkovní teplota?
  • Vypadl nedávno proud?

Pokud přijdete na problémy, kvůli kterým vaše želva onemocněla, okamžitě je odstraňte nebo napravte. Pokud praskla nějaká žárovka nebo teplota vzduchu v želvím výběhu není taková, jaká by měla být, ujistěte se, že želvu zahříváte. Někdy stačí zvýšit teplotu ve výběhu, aby se želva cítila lépe, dokud ji neprohlédne veterinář. Zvýšení vlhkosti také pomáhá uvolnit případné nečistoty v dýchacích cestách želvy, podobně jako vám pomáhá zvlhčovač vzduchu nebo odpařovač, když jste nachlazení.

Želvu se ale v žádném případě nepokoušejte léčit léky určené pro vás, ale vezměte jí k veterináři, který určí vašemu mazlíčkovi přesnější diagnózu a předepíšu mu potřebné léky.

Zdroj: thesprucepets.com