Lovci fosilií v Jižní Karolíně objevili obří prehistorickou velrybí ploutev. O co se jedná?

Přidat na Seznam.cz

V Jižní Karolíně byla objevena sbírka kostí prehistorické velryby, která potěšila skupinu amatérských paleontologů. Předpokládá se, že kosti byly součástí ploutve. Jeden z kopáčů, kteří fosilie objevili, identifikoval kosti jako lopatku, loketní kost a kost vřetenní, uvádí portál Newsweek.

Skye Basaková, amatérská paleontoložka uvedla, že začala kopat malou jámu a narazila na něco, co považovala za kost končetiny mastodonta – velkého zvířete podobného slonovi, které vyhynulo asi před 10 000 lety. Poté, co Basaková díru rozšířila, se ukázalo, že kosti ve skutečnosti pocházejí z velrybí ploutve, kterou popsala jako jednu z nejvzácnějších součástí velrybí kostry, jakou můžete najít.

„Nikdy jsem nenašla ani jednu takovou kost ploutve a myslím, že jsem vykopala už asi 36 velryb – tahle bude 37. Na to, že je to první kost ploutve, kterou jsem kdy objevila, vám řeknu, že jsem super, super, super nadšená.“ Přesný druh velryby ještě nebyl určen, ale ví se, že je stará přibližně 2,5 milionu let. Jedna z kostí, kterou vidíte níže, je dlouhá asi 60 centimetrů.

Jižní Karolína je známá bohatstvím zkamenělin. Podle turistických stránek se zkameněliny, jako jsou žraločí zuby, nacházejí na většině pláží státu i ve vnitrozemí podél potoků a řek. Ve státě se často nacházejí zkameněliny zubů megalodona. Megalodoni byli největší žraloci na světě, než před 3,6 miliony let vyhynuli. Odhaduje se, že mohli dorůstat délky až 15 až 18 metrů. V květnu loňského roku našel mladý chlapec na dovolené na pláži v Jižní Karolíně 10 cm megalodoní zub. Další zub, objevený na staveništi v březnu 2021, měřil zhruba 16 cm.

Zdroj: newsweek.com