Máte podezření, že váš pes snědl něco toxického? Víme, jak to odhalit, i jak na první pomoc

Přidat na Seznam.cz

Existuje mnoho toxinů, rostlin, chemických látek nebo potravin, které mohou být pro vašeho psa jedovaté. Běžné příčiny otravy psů se mohou nacházet ve vaší koupelnové skříňce, na dvorku, ve zkaženém jídle, které pes zhltne na procházce, a v lidském jídle, které ukradne z kuchyňské linky nebo spadne z kuchyňského stolu.

Bez ohledu na to, o jaký toxin se jedná nebo odkud pochází, zde je popis toho, co byste měli vědět, abyste si všimli možných příznaků otravy a podnikli rychlé kroky, které vašemu psovi pomohou přežít.

Příznaky otravy u psů

Kromě znetvořené rostliny, prázdné láhve nebo chybějícího krmiva existuje mnoho příznaků, které mohou naznačovat, že váš pes snědl toxické krmivo, chemickou látku, jedovatou rostlinu nebo zkažené psí krmivo. Následující seznam není úplný, ale poskytuje obecnou představu o běžných příznacích, na které je třeba se zaměřit, pokud máte podezření, že váš pes byl otráven, a o věcech, které může váš veterinární lékař zjistit pomocí řádného testování a kompletního fyzického vyšetření.

Mezi nejčastější příznaky jedovatých rostlin patří zvracení, průjem, deprese a záchvaty. V závažných případech může požití jedovatých rostlin vést k selhání jater, ledvin a kardiovaskulárním problémům.

Klinické příznaky otravy u psa mohou zahrnovat:

Gastrointestinální příznaky: zvracení, průjem, extrémní slinění, ztráta chuti k jídlu a nevolnost nebo suché dýchání.
Vnitřní krvácení: projevuje se bledými dásněmi, zrychleným tepem, vykašláváním nebo zvracením krve, slabostí nebo letargií, pádem nebo kolapsem psa.
Selhání ledvin: zvýšené nebo snížené močení, zvýšené pití a také nechutenství, zvracení nebo průjem.
Selhání jater: žluté dásně, abnormální nebo tupé chování a také dehtovitá stolice, zvracení, průjem nebo kolaps v důsledku nízké hladiny cukru v krvi.

Co dělat, když se váš pes otrávil?

Pokud víte, že váš pes snědl něco jedovatého, zde je návod, co dělat:

  • Ujistěte se, že váš pes dýchá, je ostražitý a chová se normálně.
  • Držte svého psa a všechny ostatní mimo zdroj otravy. Poznamenejte si, co pes snědl, a uschovejte si všechny štítky s informacemi o výrobku nebo předmětu. To pomůže lékařům učinit správné rozhodnutí o léčbě.
  • Pokud se jed nachází v srsti psa, důkladně ho umyjte, pokud tak můžete bezpečně učinit.
  • Nepoužívejte žádné domácí prostředky ani protilátky. A nepokoušejte se psa přimět ke zvracení dříve, než se poradíte s veterinárním lékařem. Zvracení může být správný přístup, ale může být také nebezpečný na základě toho, co váš pes pozřel a co se děje v jeho těle.
  • Pokud váš pes potřebuje lékařskou pomoc, zavolejte co nejdříve svého veterinárního lékaře nebo nejbližší pohotovostní veterinární kliniku. Čím dříve vyhledáte pomoc při otravě psa, tím větší je šance, že se váš pes z otravy zotaví.

Léčba, ať už doma na příkaz veterinárního lékaře, nebo ve veterinární nemocnici, bude specifická pro daný jed. Váš veterinární lékař může v některých situacích doporučit, abyste u psa vyvolali zvracení, v jiných nikoli. Po převozu do nemocnice může veterinární lékař podat psovi nitrožilně tekutinu, vypláchnout žaludek, podat psovi aktivní uhlí k absorpci toxinu nebo provést chirurgický zákrok. Podpůrné léky mohou pomoci ledvinám a játrům vašeho psa zpracovat jed a uzdravit se.

Zdroj: dailypaws.com