Megalodon: Co jste o největším žralokovi všech dob možná nevěděli

Přidat na Seznam.cz

Megalodon byl největším žralokem, jaký kdy v mořích plaval. Proti tomuto, skoro až bájnému, predátorovi byl i dnešní obávaný žralok bílý pouhou rybičkou. Tento obří žralok je ale stále zahalen tajemstvím – podívejte se, co jste o megalodonech možná nevěděli.

Rodina kanibalů

Aby si zajistili přežití, mláďata žraloků megalodonů možná pojídala své vlastní sourozence, píše Live Science. Protože každé embryo zabíralo značný prostor, jejich pojídání poskytlo přeživšímu žralokovi více prostoru k růstu a dosažení délky až 2 metry při narození.

Existovali téměř 70krát déle než moderní lidé

Podle časopisu Smithsonian Magazine si žraloci dokázali poradit s většinou tehdejších mořských živočichů, a snad díky své velikosti byli v mořích přibližně 20 milionů let, zatímco Homo sapiens, tedy moderní člověk, se objevil asi před 300 000 lety.

Kousnutí megalodona bylo nejsilnější ze všech zvířat

Odhaduje se, že kousnutí megalodona bylo nejméně šestkrát silnější než kousnutí Tyrannosaura rexe a silnější než kousnutí jakéhokoli dnešního známého zvířete. Odhadovaná síla kousnutí megalodonů se pohybuje mezi 108 514 a 182 201 newtonů, pro porovnání – u člověka je to pouhých 1 317 N, píše National History Museum.

Největšího vodního predátora možná zabila voda

Megalodoni vyhynuli přibližně před 3,6 miliony let, kdy Země vstoupila do období globálního ochlazování a vysychání. Moře začalo zamrzat, jinde zase vysychat, ubývala kořist, zmenšilo se životní prostředí a voda byla příliš studená – to vše mohlo zapříčinit jejich vyhynutí, píše Live Science.

zdroj: Live Science, National History Museum, Smithsonian Magazine