Migaloo – slavný, vzácný albínský keporkak se ztratil

Přidat na Seznam.cz

Migaloo, keporkak bílý, který se stal jednou z nejznámějších velryb na světě, je podle vědců možná mrtvý. Obří savec byl naposledy spatřen před více než dvěma lety a navzdory několika falešným pozorováním v mezidobí je v současnosti nezvěstný, píše portál Newsweek.

Podle odhadů se narodil v roce 1986 a poprvé byl spatřen v roce 1991 v Austrálii. Migaloo je proslulý tím, že je jedním z mála čistě bílých keporkaků na světě, přičemž studie jeho DNA z roku 2011 potvrdila, že je geneticky albín. V devadesátých letech byl pravidelně pozorován u pobřeží Queensland a bylo potvrzeno, že je samec. Jméno Migaloo mu dali starší místního domorodého kolektivu a znamená „bílý chlapík“.

Migaloo migruje stejně jako ostatní keporkaci v jižním Pacifiku, každoročně plave na sever podél východního pobřeží Austrálie k Velkému bariérovému útesu, kde se od června do srpna páří a rodí mláďata, a od září do listopadu se vrací zpět na jih.

Migaloo je obvykle pozorován mezi Cooktown a Sydney na australském pobřeží, ale příležitostně byl spatřen i u Nového Zélandu. V červnu loňského roku řekl jeden z výzkumníků, že při posledním potvrzeném pozorování vypadal Migaloo špatně. Koncem července se začal pohybovat směrem na jih a trochu se to vymykalo jeho běžnému způsobu pohybu. Na fotografiích bylo vidět, že došlo k určitým změnám ve zbarvení jeho kůže a celkově nevypadal příliš dobře.

Tak kde je?

To, že ho už několik let nikdo neviděl, nemusí nutně znamenat, že je mrtvý. Při sledování navrátivších se keporkaků, kteří navštěvují jihozápad Irska, není až tak neobvyklé, že pravidelní navrátilci prostě nejsou zaznamenáváni každý rok. Ale je možné, že se jeho migrace do oblasti rozmnožování opozdila, nebo ho prostě zatím nikdo neviděl. To předpověděli vědci, kteří vysvětlili, že Migaloo může s přibývajícím věkem začít plavat dál od břehu. Podle velrybí bioložky mohl Migaloo migrovat později, než se očekávalo, nebo se vydat jinou cestou než obvykle.

Migalooova přítomnost může být ovlivněna několika faktory. Patří mezi ně sociální okolnosti, jako jsou interakce s jinými velrybami (včetně přesunů mezi různými tlupami) nebo biologické potřeby (touha zamířit na sever za účelem rozmnožování). Někdy se keporkaci rozhodnou některé roky vůbec nemigrovat a zůstanou v Jižním oceánu. I když se Migaloo letos možná jen vydá jinou cestou, hrozí mu různá nebezpečí. Stejně jako všem keporkakům i Migaloovi hrozí zranění způsobené člověkem, a to v důsledku zamotání do rybářského náčiní a znečištění nebo predátorství kosatek.

Vyhlídkové lodě, které si ho chtějí prohlédnout zblízka, se k němu často přibližují příliš blízko: v roce 2003 do Migalooa narazila loď, která si ho chtěla prohlédnout, a zanechala mu na zádech četné jizvy. Migaloo je nyní mořským savcem se zvláštním režimem, což znamená, že se k němu žádné lodě nesmí přiblížit na méně než 500 metrů a letadla na méně než 610 metrů. Keporkak se ve volné přírodě dožívá 45 až 50 let, takže Migaloo je ve středním věku. Pokud je Migaloo stále na svobodě, existuje naděje, že bude spatřen během migrace na jih, tedy mezi zářím a listopadem.

Zdroj: newsweek.com, youtube.com