Mýty a fakta o liškách. Žijí v monogamních svazcích a nerady mění noru

Přidat na Seznam.cz

Lišky jsou i u nás brány jako škůdci, a to zejména na vesnicích, kde se snadno dostávají k potravě. Opravdu jsou tato krásná zvířata ale škůdci? Nebo jsou nepostradatelnou součástí českých lesů? Podívejte se, jaká je pravda.

Superpredátor

Lišky jsou sice poměrně malé šelmy, to jim ale nebrání v tom být predátorem s takovými schopnostmi, že jim je mohou závidět i mnohem větší šelmy. Od psů se lišky naučily skvělému čichu, od koček zase vidí i za špatného světla, a navíc mají neuvěřitelný sluch, díky kterému slyší i myš zahrabanou v zemi, píše magazín Triniradio.

Nevybíravý ekolog

Je sice pravda, že liška občas „vykrade“ kurník, ovšem škůdce je příliš silný výraz. Lišky jsou nevybíravé, sežerou ovoce, rostliny, i malá zvířata, včetně hmyzu, píše magazín Ekolist. Neloví ale nadměrně, své jídlo sní, a co zbyde, si odnesou do nory, kde si jídlo schovají na „horší časy.“

Inteligence

O liškách se právem říká, že jsou inteligentní, bystré a chytré. Nedělá jim problém otevřít dvířka na petlici nebo používat kliku. Navíc jsou tyto šelmy skvělé ve strategii, zejména když loví, píše iDnes.

Romantická láska

Lišky si budují propracované nory, kde žijí v trvalém monogamním svazku, vychovávají mláďata, a není-li to nutné, svůj domov nemění, píše Ekolist. Navíc se liščí rodiče o svá mláďata příkladně starají, a to až do jejich dospělosti.

zdroj: Ekolist, Triniradio, iDnes