Narodila se sloní dvojčata. Americká zoo slaví raritní úspěch, jehož pravděpodobnost byla menší než 1 %

Přidat na Seznam.cz

Pokud vám někdy lidské těhotenství přišlo dlouhé a náročné, vězte, že sloní mámy jsou březí 23 měsíců a pak obvykle porodí jedno mládě, které váží kolem 100 kg a kojí se další 3 roky. Jaký to teprve musí být zápřah, když se stane zázrak a jedné sloní mamince se narodí hned dvě slůňata najednou.

Zoologická zahrada Rosamond Gifford ve městě Syrakusy ve státě New York (USA) přivítala na svět ne jedno, ale hned dvě nová mláďata. Zdejšímu páru slonů indických se 24. října narodila sloní dvojčata.

Pro americkou zoo je to historický okamžik. Pravděpodobnost, že se narodí sloní dvojčata, je totiž menší než 1 %. Pokud už se tak stane, slůňata většinou nepřežijí.

První slůně přišlo na svět v brzkých ranních hodinách a vážilo bezmála 100 kg. K velkému překvapení zaměstnanců zoo se pak kolem poledne narodilo druhé sloní miminko. Ač vážilo asi o 7 kg víc než jeho starší sourozenec, bylo o poznání slabší. Díky pomoci ošetřovatelů a veterinářů se ale jeho zdravotní stav rychle zlepšil.

Sloni indičtí patří mezi ohrožené druhy. Ve volné přírodě žijí v pralesích jižní a jihovýchodní Asie, jejich počty se ale snižují z důvodů fragmentace jejich přirozeného teritoria, narůstajících konfliktů s lidmi a také pytláctví.

Ačkoli jsou sloni indičtí menší než jejich afričtí příbuzní, v dospělosti mohou měřit 2–3 metry v kohoutku a vážit 2–6 tun. Mají menší, trojúhelníkové uši, chobot s jediným chápavým prstíkem a někdy mu vůbec nemusí narůst typické kly.

Pokud nechcete zrovna letět do Asie, můžete na slony indické zajít do jedné ze čtyř českých zoo, které je chovají. Najdete je v Praze, Liberci, Ústí nad Labem a Ostravě.

Zdroj: CNN, Syracuse