Nejdelší živočich světa strčí do kapsy i obrovité dinosaury

Přidat na Seznam.cz

Sultan Kosen, nejvyšší žijící člověk, měří 2,51 metr. Krajta mřížkovaná, nejdelší změřený had, dosahuje 6,25 metrů. Plejtvák obrovský, největší zvíře světa, může mít až 33 metrů. Kandidátem na nejdelšího živočicha světa je ale tenký tvor dlouhý až 50 metrů. Jeho jméno zní – fanfára – trubýš podivný.

Největšími tvory, kteří se kdy pohybovali po planětě Zemi, jsou sauropoidi, obrovští druhohorní býložraví dinosauři. Takovým mega velkým sauropoidem je třeba Argentinosaurus, který je se svou odhadovanou délkou 35 metrů a váhou 85 tun větší než dopravní letadlo Boeing 737. Další druhy podle (krajně nejistých) odhadů dokonce přesahovaly délku 40 metrů.

Ze současných živočichů šlape sauropoidům na paty plejtvák obrovský. Tento obří kytovec dorůstá délky 33 metrů. Zároveň je 2x těžší než největší dinosauři; rekordně velká samice váží až 190 tun, což z plejtváka činí nejtěžšího tvora všech dob.

Nejdelší živočichové z hlubin oceánu

Soutěž o nejdelšího živočicha však vyhrává někdo mnohem nenápadnější. Žahavec trubýš pochybný dosahuje až 50 metrů, čímž strčí do kapsy plejtváka i dinosaury.

Tento tvor žije v hlubinách oceánů od severního Atlantiku po jižní Pacifik. V hloubce až 1 000 metrů pod mořem odolává obrovskému tlaku vody díky hydroskeletu naplněnému tekutinou. V temné vodě využívá bioluminiscence k přilákání kořisti, aby ji pak mohl usmrtit žahavými buňkami.

Každý trubýš je vlastně kolonií jedinců držených pohromadě pomocí centrálního stvolu. Jednotlivé zooidy jsou úzce specializované, některé zabezpečují vznášení, jiné pohyb, další lov potravy, trávení nebo rozmnožování. Z toho důvodu mohou zooidy i trubýš jako celek přežít jen v symbióze s ostatními.

Další mořští rekordmani

Kandidátů na titul nejdelšího živočicha je víc, shodou okolností ale všichni pochází z moří a oceánů.

Taková medúza talířovka obrovská má zvon o průměru až 2 metry a chapadla dlouhá ke 40 metrům.

Pak tu máme pásmovku velkou. Její hnědé, nečlánkované tělo je obvykle dlouhé 10 metrů, podle nepotvrzené zprávy z roku 1864 byl ale na skotském pobřeží nalezen exemplář o délce 55 metrů.

A konečně v roce 2020 vědci ve vodách u západní Austrálie objevili trubýše jménem apolemie, který byl svinutý do spirály a měřil 119 metrů.

Zdroj: Wikipedie