Největší kočka světa: Tenhle obr není ani tygr, ani lev, ale liger

Přidat na Seznam.cz

Takhle velkou kočku jste v životě neviděli. I ten největší tygr oproti ní vypadá jako malé neškodné kotě. Seznamte se s ligerem, křížencem lvího samce a tygří samice, největší kočkovitou šelmou na světě.

Na začátku 19. století někoho ze zvědavosti a pro zábavu napadlo zkřížit ve zvěřinci tygra a lva, dvě největší a nejsilnější kočkovité šelmy světa, které by se v přírodě nikdy nespářily.

Výsledkem byl liger, napůl lev (lion) a napůl tygr (tiger). Po lvím tátovi zdědil tvar hlavy, ovšem bez typické hřívy, a zlatavou srst. Stejně jako tygří máma měl pruhy, i když velmi světlé, spíše hnědavé než klasicky černé. Svou velikostí předčil oba rodiče a podobal se prehistorickému lvu jeskynnímu.

Ligeři se dožívají nejvýše 20 let. Rekordmanem byla samice Shasta, která se narodila v zoo v Salt Lake City v roce 1948 a zemřela v roce 1972 ve věku 24 let.

Zatímco samci jsou sterilní, samice se mohou dále rozmnožovat. Pak vznikají další hybridy jako liliger (matka liger, otec lev) a tiliger (matka liger, otec tygr).

Podle záznamu Guinessovy knihy rekordů z roku 2013 žije největší liger na safari v Myrtle Beach v Jižní Karolíně. Jmenuje se Hercules, měří na délku 3,33 metry, na výšku 1,25 metrů v kohoutku a váží 418 kg. Denně spořádá víc než 13 kg masa.

Dalšími umělými kříženci velkých koček jsou třeba:

  • tigon – menší potomek otce tygra a matky lvice, kterého zdobí jak tygří pruhy, tak rozety typické pro malé lvi,
  • leopon – potomek otce leoparda a matky lvice, zvíře se lví hlavou a tělem leoparda, které má rádo koupání a šplhání po stromech.

V minulosti se lidé pokoušeli o mezidruhové křížení rodu panthera ze zvědavosti, dnes k tomu v zajetí dochází spíše omylem, když velké kočky vyrůstají pospolu a jsou neoddělitelné.

Zdroj: Wikipedie, Guinessova kniha rekordů