Neuvěřitelně zábavná fakta o slepici dorkinka. Že nevíte, co to je? Čtěte!

Přidat na Seznam.cz

Už jste někdy viděli kuře z Dorkingu? Tento příspěvek je věnován zajímavostem o této krásné drůbeži, která má svůj původ v Anglii, píše AnimalSake.

Slepice dorkinka byla pojmenována podle města Dorking v Anglii a je jedním z nejstarších anglických plemen slepic. Patří mezi čistokrevná plemena, která představují jedinečný genetický zdroj. V tomto článku se podíváme na některé zajímavosti o tomto krásném ptáku, který je ceněn pro své maso. Fakta zařadíme do příslušných kategorií, jako je identifikace, temperament, historie atd.

Barvu vajec snesených slepicí můžete předpovědět podle barvy jejích ušních lalůčků. Dorkinka je však v tomto pravidle výjimkou, protože snáší bílá vejce, přestože má červené ušní boltce.

Historie

  1. První zmínky o tomto druhu lze nalézt ve spisech římského zemědělského historika z 1. století našeho letopočtu. Popsal toto plemeno jako „hranaté, velké a širokoprsé, s velkou hlavou a malými vzpřímenými hřebeny“.
  2. Předpokládá se, že dorkinky přivezl do Anglie během římské invaze v roce 43 n. l. Julius Caesar.
  3. Královna Viktorie dávala přednost dorkinkům před ostatními plemeny stolní drůbeže. Co se týče kvality a chuti masa, má dorkinka jen málo konkurentů!

Identifikace

  • Nejcharakterističtějším znakem je jeho zadní prst navíc, což ho řadí mezi pět plemen na světě, která mají pět prstů na rozdíl od čtyř prstů u většiny plemen kuřat. Dorkingskou slepici poznáte podle robustního, obdélníkového těla a širokých prsou
  • Na kuře této velikosti má také neobvykle krátké nohy
  • Kuřata jsou těžká a váží od 8 do 14 kg, přičemž samci jsou těžší
  • Dospělí kohouti mohou vážit až 9 kg, zatímco slepice až 7 kg
  • Mají velký jednoduchý hřeben, jehož špičky jsou náchylné ke zranění omrzlinami a vyžadují ochranu
  • Tito ptáci nemají na nohou žádné peří
  • Mají bílou kůži
  • Dorkinky jsou navzdory své velikosti a krátkým nohám dobrými letci a jsou známí tím, že hnízdí na stromech.
Zdroj: HenDaisy / youtube

Účel

Dorkinky jsou ceněny pro kvalitu svého masa, které je bílé a křehké, zejména maso z prsou, které je opravdu kvalitní. Jsou to dvouúčelová plemena, což znamená, že jsou chována jak pro maso, tak pro vejce. Jsou také dobrými výstavními ptáky.

Chování a temperament

  • Tito ptáci jsou klidní a učenliví. Jsou hraví a lze s nimi snadno manipulovat. Jsou z nich skvělí domácí mazlíčci a dobře se přizpůsobují kontaktu s lidmi. A v přírodě jsou klidní.
  • Jsou aktivními sběrači potravy, ale rádi se zdržují v blízkosti domova. Rádi se však toulají při hledání „pamlsků“, a proto potřebují velký prostor k pohybu.
  • Slepice jsou výborné matky, dokonce se předhánějí v péči o mláďata jiných druhů, jako jsou krocani a kachny.
  • Dobře se přizpůsobují uzavřenému prostoru. Měli byste však dbát na to, abyste tyto mírné ptáky nikdy nechovali společně s agresivnějšími plemeny slepic.

Růst a rozmnožování

Dorkinky rostou pomaleji než většina plemen. Pohlavní dospělosti dosahují ve věku dvou let. Snášejí přibližně 3 vejce týdně a téměř 140 vajec ročně. Vejce jsou středně velká a krémová nebo zbarvená.

  • Mláďata se obvykle líhnou v březnu až září.
  • Dožívají 7 let.

Druhy

Existuje pět druhů dorkinek, a to červený, bílý, stříbrošedý, tmavý a kukačka. Nejvzácnější z nich je Dorkinka červená.

  1. Bílé
  2. Stříbrošedé – stříbrošedá je jediný druh, který se dochoval ve Spojených státech

Tito ptáci byli kříženi s jinými plemeny, čímž vzniklo mnoho plemen, například Speckled Sussex, Buff Orpington, Light Sussex a Faverolle.

Tato poměrně vzácná drůbež je zařazena do fondu RBST. Také svaz pro ochranu hospodářských plemen uvedl dorkinku jako ohrožený druh. Důvodem pro malý počet tohoto plemene je malý počet chovatelů. Je potřeba, aby se objevilo více seriózních chovatelů, kteří by pomohli dostat populaci tohoto ptáka na normální úroveň.

Zdroj: animalsake.com, youtube.com, www.slepicar.cz