Od koček až po tygry: Co asi nevíte o kočkovitých šelmách

Přidat na Seznam.cz

Kočkovité šelmy – nejen ty velké, jako je tygr nebo lev, ale i ty malé, jako jsou kočky, najdete na různých kontinentech, v různých barvách, velikostech, ve smečkách i osamoceně. Podívejte se na zajímavosti, které jste o nich pravděpodobně nevěděli!

Zrak

Že mají kočky skvělý zrak, to jistě víte. Věděli jste ale, že jsou to jen kočkovité šelmy, kdo má prostorové spektrum? Jiné šelmy vidí svět okolo asi tak, jako my vidíme černobílou fotografii. Kočkovité šelmy navíc vidí barevně, podobně jako lidé. Navíc potřebují jen 1/6 světla, aby viděly stejně jako člověk.

Ten největší nebyl vždy největší

Jistě víte, že největší kočkovitou šelmou, jaká na naší planetě dnes žije, je tygr sibiřský. Ten je zároveň třetí největší šelmou na světě, před ním je jen lední medvěd a medvěd kodiak. Ovšem oproti svým předchůdcům je tygr jen malé koťátko. Snad největší kočkou historie je smilodon populator, který mohl vážit až 400 kilogramů a měřit téměř dva a půl metru na délku!

Rychlost, síla i elegance

Kočkovité šelmy se dokázaly nejen přizpůsobit dnešnímu světu, ale dokonce se v mnoha odvětvích specializovaly. Například kresba srsti, silné končetiny a schopnost strategie při lovu – to z nich dělá nejtalentovanější predátory naší planety. Díky všem vylepšením, která jiné šelmy nemají, dokáží kočky žít u vodních ploch, na savanách, na stromech nebo i v horách.

Někdo přede, jiný řve

Je to krásný pocit, když na vás spí kočka a spokojeně přede. Věděli jste ale, že tuto schopnost má více kočkovitých šelem? Například ocelot, puma nebo gepard vám také zapřede, na druhou stranu ale nemají tak silný řev, jako jejich větší, mohutnější příbuzní. Lev nebo tygr nepřede, zato ale mají tak vyvinuté hlasivky, že je jejich řev slyšet na několik kilometrů daleko!

zdroj: kociciradce, prehistoricfauna, nasregion, stoplusjednicka