Ovce Dolly: Příběh nejslavnějšího naklonovaného savce

Přidat na Seznam.cz

Klonování je fascinující proces, při němž dochází k vytváření geneticky identických jedinců. Nejznámějším naklonovaným savcem v historii byla ovce jménem Dolly. Jde asi o nejznámější ovci v historii. Jaký byl životní příběh této ovce?

Narozena ve Skotsku

Dolly se narodila roku 1996 ve Skotsku nedaleko Edinburghu. Celý život strávila v Roslinově institutu, kde působil tým pod vedením biologa Iana Wilmuta. Složen byl z celé řady vědců, veterinářů i farmářů. Ti všichni pracovali na důležitém projektu, při kterém došlo k naklonování ovce z mléčné žlázy.

Dolly vlastně nebyla prvním klonem. Její význam spočívá v tom, že šlo o prvního klona, který byl vytvořen z dospělé buňky. Prvním klonem byla ovce, která byla naklonována roku 1984 v Cambridge v Anglii. Co se týče nižších forem obratlovců, tam se již z dospělých buněk dařilo klonovat např. žáby. Dolly byla ovšem prvním takto naklonovaným savcem.

Nejslavnější ovce světa

Vědci z Roslinského institutu dali o Dolly vědět roku 1997. Lidé se okamžitě začali o zázrak moderní vědy zajímat a jen v první týden po zveřejnění zprávy bombardovali Roslinský institut třemi tisíci telefonáty! Své jméno získala Dolly po country zpěvačce Dolly Parton, jež vynikala výrazným poprsím. Důvod byl jednoduchý: Dolly byla naklonována právě z buněk mléčné žlázy.

Dolly strávila život ve Skotsku a dokonce přivedla na svět šest zdravých jehňat! To i přesto, že výzkum jejího DNA odhalil, že Dolly byla svým způsobem starší, než fyzicky byla. Bylo to způsobeno právě faktem, že byla naklonována z dospělé ovce.

Všechno jednou končí

Dolly ila velice kvalitní život do roku 2000, kdy porodila poslední jehně. Poté bylo zjištěno, že byla infikována virem, známým pod zkratkou JSRV, který způsobuje u ovcí rakovinu plic. O rok později se u ní objevila artritida, která začala slavné ovci výrazněji komplikovat život.

Roku 2003 se situace stala neúnosnou. CT plic odhalilo, že v jejích plicích dochází k rakovinotvornému bujení a nejslavnější ovce světa tak byla raději utracena. Tak skončil příběh nejslavnější ovce v historii…

Na video o Dolly se můžete podívat níže:

Zdroj: dolly.roslin.ed.ac.uk, britannica.com , youtube.com