Oživlá fosílie: Podívejte se, jak se mládě ptakoještěra učí létat

Přidat na Seznam.cz

Bezstarostné mládě ptakoještěra je už dostatečně silné, aby se naučilo létat. My, díky vydařené počítačové animaci, můžeme být u toho. Pojďme se podívat na ptakoještěry, první obratlovce na Zemi schopné letu!

Na povedeném videu je ptakoještěří matka s mláďaty, která jsou už dostatečně velká, aby se naučila létat. Dvě první to nezvládnou a třetí jen tak tak. Vypjatá situace s predátory má jediné řešení. Z mláděte se musí také stát obávaný predátor. Podívejte se na video, díky kterému se můžeme vrátit o 200 milionů let zpátky.

Ptakoještěři nejsou dinosauři

Ptakoještěři jsou první obratlovci na Zemi, kteří uměli létat. Na Zemi existovali dlouhých 160 milionů let a za tu dobu se z nich stali velmi zdatní letci. Často je lidé mylně řadí mezi dinosaury, ale s nimi jsou příbuzní jen trochu.

První kostru ptakoještěra objevili v roce 1757 a od té doby jich bylo objeveno přes 120. Nejvíc se jich našlo v Německu, Číně, Brazílii a dokonce i na Antarktidě. Z toho se vyvozuje, že byli rozšíření na všech kontinentech. V Česku máme také svého ptakoještěra. Ten byl objeven v roce 1880 u Chocně a pravděpodobně šlo o mládě.

Jak vypadal?

Tělo měli pokryté srstí a mezi tělem a čtvrtým prodlouženým prstem kožovitou blánu, která vytvářela křídlo. Rozpětí křídel mohlo dosáhnout až 12 metrů a váha až 250 kilo. Zuby byly dlouhé, tenké a ostré. Největší zuby ptakoještěra, které se našly, měly dálku 8 centimetrů.

Zdroje: Wikipedia, YouTube