Podívejte se na pět plachých zvířat Afriky, která se dokáží ukrýt rychleji, než řeknete švec

Přidat na Seznam.cz

Některá zvířata mají své chvíle stydlivosti. Ve skutečnosti nemají ráda, když je někdo vidí na veřejnosti, a udělají vše pro to, abyste je neviděli. Zde je několik zajímavých faktů o africké plaché pětce zvířat, uvádí portál Bukedde.

Dikobraz

Dikobraz je savec s jehlovitými ostny, které pokrývají jeho hřbet, boky a ocas. Drápy jsou ostré a je jich až 30 000. Když se dikobraz cítí ohrožen, zvedne své ostny směrem k útočníkovi. Dikobrazi se vyskytují v Severní i Jižní Americe a také v Africe. Jsou plaší a raději se drží v úkrytu, pokud je to možné. Nejraději jsou aktivní v noci, ale přes den spí. Dikobrazi se živí pouze rostlinami a dožívají se pěti až sedmi let.

Liška netopýří ušatá

Tento plachý malý tvor má obrovské vzpřímené uši jako netopýr. Liška je raději aktivní v noci než ve dne. Je vysoká 30 cm, takže je těžké ji spatřit. Vyskytuje se ve východní a jižní Africe, například v jižním Súdánu, Tanzanii, Jihoafrické republice, Namibii, Botswaně, Zambii, Zimbabwe, Mosambiku a Etiopii. Překvapivé je, že jedna liška netopýří zkonzumuje až 1,15 milionu termitů ročně. Jejich život ve volné přírodě trvá 13 let.

Hrabáč Kapský

Hrabáč je savec z Afriky. Jeho jméno znamená „zemní prase“. Jeho nos a tlama jsou podobné prasečím, má dlouhé uši podobné králičím a silný ocas jako klokan. Má silné mohutné nohy a drápy podobné lopatám, díky nimž umí dobře hrabat. Pokud slyší přicházet predátora, dokáže během několika sekund vyhrabat díru. Nejraději je aktivní v noci a živí se převážně termity a mravenci. Hrabáči žijí v subsaharské Africe, kde je pro ně vhodný domov, jako jsou pastviny, savany a lesy.

Surikaty

Surikata má štíhlý ocas, často je pruhovaná a je známá svou pózou ve stoje. Při průzkumu okolí se často surikaty sdružují do skupin od tří do padesáti členů. Při pobytu venku má klan surikat vždy jednu surikatu zvanou „strážce“, která dává pozor na predátory, zatímco ostatní hledají potravu.

Hyenka hřivnatá

Do africké plaché pětky patří také hyenka. Na rozdíl od svých příbuzných hyen se však živí termity. Je překvapivé, že jedna hyenka dokáže během jediné noci sníst asi 250 000 termitů, které chytá pomocí svého dlouhého lepkavého jazyka. Hyenky jsou aktivní v noci. Žije v divočině východní a jižní Afriky.

Zdroj: bukedde.co.ug