Poletuška: Má osrstěné blány, které jí umožňují létat mezi stromy
Poletušku v České republice jen tak nespatříte. Můžete ji však chovat u sebe doma jako domácího mazlíčka, nebo se na ni jít podívat do zoologické zahrady.
Poletuška, neboli Pteromys, je hlodavec z čeledi veverkovitých, který je přizpůsobený stromovému způsobu života. Své jméno má díky svým osrstěným blánám spojující přední a zadní končetiny. Díky nim dokáže letět až 50 dlouhých metrů. Jedná se o jediný známý druh létajících veverek. Je aktivní hlavně v noci.
Vzhled
Nejčastěji je zbarvená do šeda, ale také ji můžeme objevit ve světle hnědém zbarvení. Dorůstá do velikosti 25 až 37 cm. Kvůli svému dlouhému a chlupatému ocasu připomíná veverku obecnou. Váží asi 50-100 gramů.
Kde se nachází
Tento hlodavec se objevuje ve smíšených lesích, ve kterých se nachází smrky, borovice a břízy. Vyskytuje se hlavně na severu a to konkrétně ve Finsku, v Rusku, v jihovýchodní Kanadě, ve východní až střední části USA až po střední Ameriku. Vyskytuje se taktéž na ostrově Hokkaidó, což je nejsevernější a druhý největší ostrov Japonska.
Domácí mazlíček
Jestliže byste chtěli poletušku chovat jako domácího mazlíčka, můžete. Nezapomeňte, že je lepší jich mít vícero. Chovají se ve větších vitrínách s minimálním rozměrem 130 x 100 x 100 cm. Je však lepší mít prostoru více, aby se mohly i trochu proletět. Poletušky u vás doma musí mít obrácený světelný režim. Přes léto je můžete umístit na balkon či terasu. Vnitřek upravte tak, aby se v něm cítily, jako v jejich přirozeném prostředí, tedy v lese. Můžete přidat větve, mech, listy, budky atd. Přes jaro a léto jim postačí naše obyčejná pokojová teplota, tedy okolo 20 stupňů Celsia. Aby měly poletušky alespoň trochu přirozený cyklus, je vhodné přes podzim a zimu teplotu snížit na cca 5-10 stupňů Celsia.
Potrava
Poletušky nepotřebují náročné krmení. Postačí jim březová kůra nebo větvičky s listy a pupeny. Můžeme přidat také semena jehličnanů, drobný hmyz nebo lesní plody.
Rozmnožování
Rozmnožuje se většinou jen jedenkrát ročně, ale má 2-4 mláďata. Ta se rodí holá a slepá. Oči se jim otevírají do čtyř týdnů a do tří měsíců se osamostatňují. Při dobré péči v zajetí se tito jedinci snadno rozmnožují.
Zoo
V České republice je můžeme spatřit buď u někoho doma, nebo v zoologické zahradě. Nachází se např. v Chomutově a Jihlavě.
Zajímavosti
- Poletuška je symbolem finského Národního parku Nuuksio.
- Při přezimování naplňuje dutiny stromu mechem a v období mrazu žije s několika dalšími jedinci, se kterými se vzájemně zahřívají. Když je venku -16 stupňů Celsia, uvnitř si dokáží teplotu vystoupat až na 22 stupňů Celsia nad nulou.
- Oči má velké a kvůli nim je poletuška tak roztomilá. Uši má ale malé a téměř nepopsatelné, protože zanikají v husté srsti.
- Pro zdravý život poletuška potřebuje přirozené lesy. Proto ji modernizace vytlačuje stále více na východ.
- Poletušky výborně šplhají.
- Svůj ocas používají při letu jako kormidlo. A taktéž jím i brzdí.
- Poletušky žijí vysoko v korunách stromů.
- Existuje téměř 50 druhů poletušek.
- Kromě pískání a cvrkání poletušky používají i feromonální značení. V období páření tak dokážou navzájem odlišit jedince i jejich teritoria.
Poletuška je fascinující tvor, který spojuje roztomilost s úžasnou schopností klouzavého letu. Přestože v české přírodě nežije, její pozorování v zoo nebo doma nabízí jedinečnou možnost poznat tento výjimečný druh zblízka. Je však důležité ji vytvořit co nejpřirozenější podmínky, aby mohla vést spokojený život podobný tomu ve volné přírodě.
Zdroje: Cs.wikipedia.org, Ábíčko