Poznejte 5 zvířat, která procházejí metamorfózou. Jak to dělají?

Přidat na Seznam.cz

Všichni živočichové, včetně lidí, procházejí změnami, včetně biochemických, fyziologických, morfologických a anatomických. Změny pokračují po celý náš život, protože buňky odumírají a replikují se a věk mění naše těla. U většiny živočichů jsou však změny nepatrné a často nepostřehnutelné. Mnoho změn je hormonálních, chemických změn, které ovlivňují vývoj a růst.

A pak je tu metamorfóza

Metamorfóza je biologický proces, který zahrnuje náhlou změnu živočicha, vysvětluje A-Z-Animals. Slovo „metamorfóza“ pochází z řečtiny a znamená změnu nebo proměnu tvaru. Zahrnuje přechod nedospělé formy do dospělosti v odlišných fázích. Tedy přechod z jednoho typu životní formy do zcela jiného.

Na rozdíl od typického jemného vývoje u živočichů je metamorfóza dramatická. Je řízena uvolňováním hormonů v buňkách. Savci obvykle přecházejí z dospívání do dospělosti a stáří postupně, přičemž si zachovávají svou podobu a tvar. Při metamorfóze však živočich těmito stádii prochází a mění jednu formu nebo tvar na druhou.

Motýli

Motýli jsou dospělým stadiem hmyzu patřícího do skupiny zvané Lepidoptera, což je řecké slovo znamenající „šupinatá křídla“. Tento termín je výstižný, protože křídla tohoto hmyzu mají tisíce překrývajících se drobných šupinek. Ty dodávají motýlům ohromující vzhled, protože šupiny jsou uspořádány do barevných vzorů, které jsou pro jejich druh jedinečné.

Prvním stádiem života motýlů je vajíčko neboli vajíčko. Samičky připevňují vajíčka na stonky nebo listy rostlin, které slouží jako potrava při líhnutí larev. Ve druhém stadiu se vylíhne housenka. Housenka má nenasytný apetit a většinu života tráví jídlem. Třetím stádiem je kukla. Housenky si najdou útočiště a vytvoří si domov. V kukle se housence mění struktura. Vyroste jí nové tělo, nohy a křídla. Tento stupeň může trvat několik dní až dvanáct měsíců.

Poslední fází je zrod dospělého motýla.

Termiti

Termiti procházejí neúplnou metamorfózou ve třech stadiích: vajíčko, nymfa a dospělý jedinec.

Ačkoli se termiti vyskytují po celém světě a v jakémkoli prostředí, většina z nich žije v deštných pralesích. Termiti procházejí takzvanou „neúplnou metamorfózou“. Tím se jejich životní cyklus liší od eusociálního hmyzu, jako jsou mravenci, vosy a včely. Při úplné metamorfóze se vylíhne mládě, které s každou fází prochází řadou líhnutí a růstu, dokud se nestane dospělým jedincem. Při neúplné metamorfóze se naopak změny objevují postupně.

Kobylky

Odhaduje se, že existuje 11 000 až 12 000 druhů lučních koníků. Velké kobylky mohou skákat až 20krát déle, než je délka jejich těla. Kobylky mohou dorůstat dvou až pěti centimetrů a samičky jsou obvykle větší než samečci.

Kobylky procházejí několika stádii nymf. Mladé kobylky se líhnou v dospělé podobě a jejich vnější kostra se během růstu morfuje. Také kobylky procházejí neúplným procesem metamorfózy. Přibližně dva měsíce trvá, než se z vajíčka stane dospělý jedinec.

Pavouci

Pavouci procházejí neúplnou metamorfózou. Tři úplná vývojová stadia jsou:

  • Vajíčko
  • Pavouče
  • Dospělý

U pavoukovců neexistuje stádium kukly. Pavoučci vypadají jako menší verze dospělců. U pavouků nedochází k růstu exoskeletu, takže pavouk se musí několikrát zbavit svého exoskeletu. Většina pavouků shazuje vajíčka do hedvábných váčků. Některé druhy mohou své váčky upevnit do sítě nebo je připevnit na listy či větvičky. Jiní nosí váček s sebou, dokud se vajíčka nevylíhnou. Existují dokonce mláďata pavouků, která kanibalisticky požírají svůj vlastní druh.

Žáby

Vývoj žáby je jednou z nejznámějších a nejoblíbenějších forem metamorfózy. Rané fáze životního cyklu se točí kolem vajíček a pulců.

Žabí vajíčka jsou vypuštěna a ponechána plavat ve vodní nádrži, obvykle v rybníku. V jedné snůšce může být až 4 000 vajíček. Vylíhnou se pulci, kteří žijí ve vodě. Pulec se postupně mění v žabku. Proměna zahrnuje úžasné věci, jako je růst nohou a rukou. Tělo se definuje a ocas ztrácí hedvábný obal. Brzy se ocas zmenší. Vyvíjejí se plíce a zadní končetiny dále rostou, dokud není proměna dokončena. Když se žáby zbaví kůže, část nebo celou ji spotřebují.

Zdroj: a-z-animals.com, Youtube