Přemýšleli jste někdy nad tím, proč kočičí oči svítí ve tmě? Známe odpověď

Přidat na Seznam.cz

Už jste se někdy připlížili k ledničce pro půlnoční svačinu, abyste zjistili, že vás při činu přistihl pár svítících kočičích očí? Nebyli byste sami, kdybyste tuto schopnost podobnou superhrdinům přičítali nočnímu vidění vaší kočky. Podle odborníků je však skutečná funkce svítících očí sporná.

Co znamená, když kočce ve tmě svítí oči?

Mechanismus, proč kočkám svítí oči, je odborníkům celkem jasný, ale pokud jde o to, jak moc to kočkám pomáhá vidět, o tom se může vést debata, píše web DailyPaws.

Sarah McCormack, odborná veterinární lékařka v Northwest Neighborhood Veterinary Hospital v Portlandu ve státě Ore, vysvětluje, že za svítící oči koček je zodpovědná tenká reflexní vrstva zvaná tapetum lucidum. Jednoduše řečeno, tapetum lucidum funguje jako zrcadlo. Odráží zbytky světla zpět k receptorům a přitom vyzařuje z oka záři.

Jak fungují kočičí oči?

Stejně jako naše oči, i kočičí oči fungují tak, že přijímají světlo přes zornici. Toto světlo putuje do zadní části oka, kde narazí na fotoreceptorové buňky a je jimi pohlceno. Zde se projevuje skutečný rozdíl mezi kočičím a lidským okem. McCormack vysvětluje, že když se světlo odráží od tapetum lucidum, rozptyluje se do jiných směrů, než do něj vstoupilo. To způsobuje snížení ostrosti obrazu.

Proč svítí jen jedno oko?

Nemusíte panikařit, pokud nevidíte obě oči vaší kočky svítit v určitém úhlu, je možné, že světlo prostě vstupuje do očí jinak. Pokud však u vaší kočky došlo k náhlé změně v záři očí nebo pokud jí vždy chyběla záře v jednom nebo obou očích, může se jednat o něco jiného. Pokud je tato změna náhlá, může to být známka infekce, rakoviny, katarakty nebo jiných změn na rohovce. Proto je nejlepší, když si domluvíte schůzku s veterinářem.

Zdroj: dailypaws.com