Proč můj pes nemá rád hračky? Nezájem může znamenat něco vážného

Přidat na Seznam.cz

Psi jsou individuální. To platí, ať už mluvíme o osobnostních vlastnostech, nebo o preferencích hraček. Někteří si možná rádi hrají s pískacími hračkami, jiní se nemohou nabažit honby za míčky, zatímco někteří psíci rádi nosí v tlamě měkké hračky. Někteří psi své hračky brání, jiní naopak milují si s nimi hrát se svým člověkem.

Jak poznáte, do jaké kategorie vás pes spadá, vám poradí portál Paw Tracks.

Proč váš pes nemusí mít zájem o hraní s hračkami? Toto chování může mít několik příčin, mezi nejčastější však patří:

  • Nuda a deprese: K tomu často dochází, když je pes nucen trávit dlouhé hodiny o samotě.
  • Váš pes si neumí hrát: Psi musí být ke hře s hračkami motivováni.
  • Váš pes potřebuje kamaráda na hraní: Je těžké hrát hry, jako je přetahování lanem nebo honička, bez kamaráda.
  • Je vystresovaný a bojí se: To se může týkat psů, kteří byli zachráněni z týrání a nedokážou se dostatečně uvolnit, aby si užili interakci s hračkami.
  • Může se jednat o zdravotní problém: Starší zvířata mohou mít poruchy kognitivních funkcí nebo trpět bolestmi při artritidě.
  • Váš pes může mít problém v tlamě, například zubní kaz nebo onemocnění dásní, který mu znepříjemňuje hru s hračkami.
  • Hračky nejsou dostatečně zajímavé: Psi se rychle nudí. Aby byly hračky stále zajímavé, je třeba je každý den vyměňovat.

Co dělat se psem, který nemá rád hračky

Jedním z hlavních důvodů, proč si psi nechtějí hrát s hračkami je to, že je hračky nemotivují. Věnujte pozornost tomu, co vašeho psa přirozeně motivuje, ať už je to hra, pamlsky nebo hra na honěnou, a vyberte hračky, které těmto tendencím odpovídají.

Hračky pro psy lze rozdělit do následujících kategorií:

Přetahování lanem: vybírejte provazové hračky nebo gumové kroužky
Honička a aportování: použijte tenisové míčky nebo frisbee
Schovávaná: použijte hračky s dutinami pro schování pamlsků

Jak přimět svého psa, aby si oblíbil hračky?

Některé psy je třeba naučit, aby si hračky oblíbili. Doporučujeme trénink s pozitivním posilováním pomocí těchto kroků:

V jedné ruce držte hračku a v druhé pamlsek. Povzbuzujte psa, aby se hračky dotkl, a jakmile se jí dotkne, nadchněte ho a dejte mu pamlsek. Toto cvičení opakujte, dokud se váš pes nebude hračky za pamlsek důsledně dotýkat.

Dalším krokem je položit hračku na zem a povzbuzovat psa, aby se jí dotýkal. Jakmile se hračky dotkne, dejte mu pamlsek. Pokud pes v kterémkoli okamžiku vezme hračku do tlamy, zvyšte úroveň vzrušení a dejte mu další pamlsky. Cílem je, aby se váš pes naučil, že hra s hračkou vede k lahodné odměně. Nakonec bude vaše povzbuzování a společně strávený čas stačit k tomu, abyste psa do hry zapojili, a nebudete muset používat pamlsky.

Dalším snadným způsobem, jak psa naučit hrát si s hračkami, je podpořit hraní před krmením. V takovém případě se psi na hraní s hračkami těší, protože po něm vždy následuje jídlo.

Zdroj: pawtracks.com