Proč si psi a jiná zvířata olizují rány?

Přidat na Seznam.cz

Často slyšíme, že si někdo „odešel lízat rány“. Kde se toto rčení vzalo? V přírodě a samoléčbě zvířat, píše web Live Science.

Rčení „lízat si rány“ je metafora, která je synonymem pro ústup a zotavení se ze zranění. Takové chování lze pozorovat u některých domácích mazlíčků a jiných zvířat. Dělají to psi, myši, dokonce i mravenci. Všechny druhy zvířat si na škrábance a odřeniny nanášejí sliny. Proč si však tato zvířata olizují rány?

Odpověď spočívá především v uklidňujících účincích olizování a hojivých vlastnostech slin. Podle doktora Benjamina Harta, veterináře ve výslužbě a emeritního profesora Kalifornské univerzity v Davisu, je olizování ran instinktivní reakcí. Ta se vyvinula v důsledku přírodního výběru a může zmírnit podráždění a bolest a dokonce může pomoci zranění rychleji se zotavit. U psů a dalších domácích zvířat se však tento instinkt může snadno stát kontraproduktivním, zejména když jsou k dispozici mnohem lepší způsoby ošetření ran.

Olizování ran může také zvýšit riziko infekce, protože se do poraněného místa dostanou bakterie z úst, upozorňuje veterinářka a odbornice na zvířata z univerzity v Minnesotě Kristi Flynnová. Ačkoli sliny mají určité antibakteriální vlastnosti, nejsou univerzálním zabijákem bakterií. Například Hartův výzkum z roku 1990 odhalil, že psí sliny nezabíjejí stafylokoky, rod bakterií, které způsobují stafylokokové infekce a běžně se vyskytují v ranách.

Moderní věda a medicína však obvykle postupují rychleji než evoluce. Olizování ran je dobrým řešením pro divoká zvířata, která nemají jinou alternativu. Pro majitele domácích koček a psů je však lepší poslechnout radu veterináře a zraněná zvířata ošetřit, nebo je nechat ošetřit u specialisty.

Zdroj: livescience.com