Procházejí kosatky menopauzou?

Přidat na Seznam.cz

Může se zdát, že lidé nemají s kosatkami nic společného. Ve skutečnosti s nimi však sdílíme společný rys, který se u zvířat moc nevidí, píše BBC Wildlife Magazine.

Je zvláštní hledat příbuznost mezi lidmi a kosatkou. Kosatky jsou devítitunová stvoření, která loví většinu mořských živočichů. Život kosatek je opravdu odlišný od života lidí. Přesto však máme jeden společný rys: lidské i kosatčí ženy prochází menopauzou.

Samec po boku ženy, dětí i babiček

Obecně platí, že je evoluce ke ztrátě plodnosti velice nemilosrdná. Z 5 000 savců, pouze samice 5 druhů žijí déle, než je jejich reprodukční schopnost. 4 druhy velryb a my.

Dříve se předpokládalo, že hejna kosatek tvoří samec a několik samic, které vytvářejí jeho harém. Nyní je však již známo, že kosatky žijí v rozšířených rodinných skupinách. Najdeme v nich tedy nejen samici, ale i její děti a postmenopauzální babičky.

Mozek kosatek je nejtěžší na planetě. Mají (vzhledem k proporcím) mnohem větší mozkovnu, než lidé. Bylo prokázáno, že kosatky v zajetí mají fenomenální fotografickou paměť a pamatují si testovací vzory i po 25 letech.

Proč kosatky procházejí menopauzou?

Kosatky jsou společenskými savci. Jejich mláďata trvale neopouštějí svou rodinnou skupinu. To znamená, že samice kosatek nakonec soupeří napříč generacemi o další zdroje potřebné během těhotenství a kojení. Zhruba ve 40 letech se tedy přestávají dále rozmnožovat a místo toho investují do svých samčích mláďat, která mají samice mimo rodinou skupinu a tím pádem nevyčerpávají zdroje rodiny.

Zdroj: discoverlife.com