Průvodce péči o axolotla: Poznejte stvoření s roztomilým úsměvem

Přidat na Seznam.cz

Axolotlové jsou neuvěřitelně unikátní obojživelníci, kteří pocházejí jen z jedné malé oblasti v Mexiku. Naštěstí se jejich populace díky ochraně přírody a jejich oblibě v obchodu se zvířaty zvýšila. V posledních letech se axolotlové stali oblíbenými domácími mazlíčky mezi herpetology.

Jak se ale o tato bizarní zvířata starat, a jsou vhodnými domácími mazlíčky pro začátečníky i odborníky? Pojďme si níže prozkoumat, jak chovat axolotly v zajetí, od nákladů na jejich péči až po vše, co pro ně budete potřebovat, jako je jejich výběh, vodní filtry, substrát a další.

Jsou axolotlové dobrými domácími mazlíčky?

Axolotlové mohou být skvělými domácími mazlíčky, ale nejsou ideální pro začínající majitele zvířat, kteří nemají s chovem obojživelníků žádné zkušenosti, upozorňuje A-Z-Animals. Nelze s nimi manipulovat ani je vyndávat z vody a aby přežili, musí být umístěni ve více než osmdesátilitrových nádržích s upravenou a filtrovanou vodou. Ačkoli čas od času snesou mírné změny teploty a kvality vody, mají extrémně citlivou kůži.

To samozřejmě neznamená, že začátečníci nemohou nutně chovat axolotly jako domácí mazlíčky. Jen upozorňujeme, že zdaleka nepatří k nejjednodušším obojživelníkům, které lze chovat v zajetí. Kromě toho, že mají citlivou kůži, je jejich tělo tvořeno spíše měkkou chrupavkou než kostí. Díky tomu jsou poměrně choulostiví na zranění a nemoci.

Další důležitou věcí je, že může být obtížné najít veterináře pro exotická zvířata, kteří by byli ochotni axolotly v zájmovém chovu léčit. Vzhledem k vzácnosti axolotlů v zájmovém chovu a jejich neobvyklým biologickým vlastnostem mnoho veterinářů jednoduše nemá dostatek znalostí nebo zkušeností s nimi, aby se jejich léčbě věnovali profesionálně. A přestože mají axolotlové domácí, stejně jako mnoho jiných obojživelníků, regenerační vlastnosti, jsou stále poměrně náchylní k různým infekcím a nemocem, které jsou často způsobeny nesprávnou péčí.

Co potřebují domácí axolotlové?

Axolotla budete muset chovat v akváriu s vodou o něco chladnější než pokojová teplota, vodním filtrem, substrátem a velmi minimální výzdobou nádrže. Nejlépe se jim daří ve více než osmdesátilitrovém prostoru a měli by žít o samotě, protože mohou být teritoriální.

V porovnání s většinou ostatních běžných obojživelníků v zájmových chovech je vybavení akvária pro axolotla poměrně minimální. Kromě substrátu a jednoho nebo dvou úkrytů nepotřebují mnoho vybavení. Jejich kůže je natolik citlivá, že by jejich výběh neměl obsahovat žádné předměty s ostrým nebo strukturovaným povrchem.

Nejdůležitější součástí nádrže pro axolotly je teplota a stav vody. Axolotlové jsou poměrně chladnokrevní živočichové, nejlépe se jim daří ve vodě s teplotou v rozmezí 15 – 20 °C. Kromě toho budete muset vodu v jejich výběhu ošetřit přípravkem na úpravu vody. Ten odstraní škodlivé látky, jako je chlór, a učiní ji bezpečnou pro jejich citlivé žábry a kůži. Hodnota pH vody by se měla vždy pohybovat mezi 6,5 a 7,5.

Nádrž pro axolotly také využije pomalu se pohybující vodní filtr. Úplná výměna vody je může stresovat, proto je vhodnější měnit vodu částečně jednou týdně. Nezapomeňte nádrž denně vyčistit od odpadků a nesežrané potravy.

Na dně nádrže s axolotly by měla být tenká vrstva substrátu, ideálně velmi jemný písek vhodný pro akvaristiku nebo velké hladké říční kameny. Váš axolotl může náhodně konzumovat substráty, jako je štěrk a oblázky. Pokud se rozhodnete pro dekoraci nádrže, buďte velmi opatrní a vybíraví! Opět platí, že cokoli s ostrými hranami nebo drsným povrchem může být nebezpečné, a měli byste se také vyhnout všemu, co je dostatečně malé, aby to axolotl mohl omylem spolknout.

Co axolotlové jedí?

Axolotlové jsou masožravci. V zajetí by měli jíst především solné krevety, červy a malé množství syrového hovězího masa a jater. V obchodech se zvířaty a u internetových prodejců je k dostání také komerční krmivo ve formě granulí.

Pokud jde o krmný plán vašeho domácího axolotla, nabízejte mu dvakrát až třikrát týdně. Mláďata a mladí jedinci mohou přijímat potravu o něco častěji nebo zhruba každý druhý den. Axolotlové potřebují několik dní „volna“ od jídla, aby mohli potravu strávit, takže každodenní krmení není nutné.

Nejlepší způsob krmení axolotlů je jednoduše vhazovat malé kousky potravy přímo do nádrže. Abyste zabránili udušení nebo zažívacím problémům, mějte všechny kousky potravy menší. Abyste se vyhnuli přímé manipulaci s potravou, používejte pinzetu nebo kleště.

Pozornost axolotla můžete upoutat lehkým poklepáním na bok nádrže nebo jemným zamáváním potravou v blízkosti jeho obličeje, abyste mu dali najevo, že je čas k jídlu.

Zdroj: a-z-animals.com