První obří želvy z galapážského souostroví se narodily v britské zoo

Přidat na Seznam.cz

V britské zoo se poprvé podařilo úspěšně odchovat obří galapážské želvy, podle portálu News.

Otcem dvou novorozenců se stal 70letý Dirk, který se do Velké Británie poprvé dostal v 60. letech 20. století a podle popisu je ve „špičkové fyzické kondici“.

S jednadvacetiletou matkou jménem Charlie se rozmnožili v listopadu v britské Zoo v hrabství Oxfordshire. Jejich potomci jsou v současné době velcí asi jako tenisové míčky, ale v dospělosti budou vážit asi 190 kg.

Želva je oficiálně pojmenovaná jako želva sloní a společně se želvou obrovskou patří mezi největší žijící pozemní druh želv. Dosahuje délky 1,3 m a v dospělosti může vážit až 300kg. Jejich krunýř odráží jejich zdravotní stav.

Samice jsou vejcorodé a vyhrabávají pro svá vajíčka díry v zemi. Vajec dokáže želva snést až 8 najednou. Jenže jen málo z potomků dokáží přežít. I přesto, že želvy se mohou dožívat i 100 let, jsou velmi zranitelné a jejich počet je velmi omezený. Za tak velký úbytek populace sice mohou přirození predátoři, ale na vině je i lidská činnost. Lidé velmi často ničí hnízda želv a vyhrabávají jejich vajíčka. Tím nutí želvy klást vajíčka jinde a riskovat další ztracené potomstvo!

Zdroj: bbc.com, redakce