Ptáci snášejí vejce dříve.Na vině je pravděpodobně změna klimatu

Přidat na Seznam.cz

Je to každoroční předzvěst jara. Ptáci zpívají, staví hnízda a snášejí vejce. Časový rozvrh se však postupně mění. Nová studie zjistila, že mnoho druhů ptáků staví hnízda a snáší vejce téměř o měsíc dříve než před sto lety.

Nové zjištění

Vědci porovnali informace o ptačích vejcích z muzejních sbírek s nedávnými pozorováními chování ptáků a zjistili, že přibližně třetina ptačích druhů, které hnízdí v Chicagu, posunula kladení vajec v průměru asi o 25 dní dříve. Vědci se domnívají, že pravděpodobným viníkem je změna klimatu, píše web TreeHugger.

„Mnoho údajů shromážděných za posledních několik desetiletí ukázalo, že mnoho druhů živočichů a rostlin mění načasování své ekologie, vyrašení a kvetení rostlin, načasování migrace ptáků a některých druhů hmyzu a načasování hnízdní ekologie ptáků,“ říká spoluautor článku Chris Whelan, evoluční ekolog z University Illinois v Chicagu, USA.

John Bates, kurátor ptáků ve Fieldově muzeu, si uvědomil, že ve sbírkách vajec jeho i dalších muzeí jsou staré, ale přesné záznamy o načasování hnízdění mnoha druhů ptáků. Bates navrhl porovnat moderní hnízdní snahy s hnízdním chováním spojeným s vejci ve sbírkách muzea. Některé z těchto údajů sahaly až do 70. let 19. století.

Bates, hlavní autor studie, se o studium muzejní sbírky vajec začal zajímat poté, co editoval knihu o vejcích.

„Sbírky vajec jsou pro nás tak fascinujícím nástrojem, který nám umožňuje poznávat ekologii ptáků v průběhu času,“ říká. „Líbí se mi, že tato práce kombinuje tyto starší a moderní soubory dat, aby se podívala na tyto trendy v průběhu zhruba 120 let a pomohla odpovědět na opravdu zásadní otázky o tom, jak klimatické změny ovlivňují ptáky.“

Sběr moderních dat o hnízdění

Whelan začal zkoumat hnízdění zpěvných ptáků koncem 80. let 20. století, především v Mortonově arboretu na západním předměstí Chicaga. Dokumentoval potenciální dopady lidského rozvoje na hnízdní a reprodukční úspěch či neúspěch. V rámci nového výzkumu vědci vyhledávali aktivní hnízda ve studované oblasti a pátrali po chování, které naznačuje, že ptáci staví hnízdo, starají se o vejce či mláďata nebo chrání blízké hnízdo.

Jakmile bylo hnízdo lokalizováno, pečlivě jsme zjišťovali, v jaké fázi se nachází. Zda se staví, zda má vejce, a pokud ano, kolik, nebo zda má mláďata a kolik atd. Hnízdo jsme pak pravidelně navštěvovali, dokud mláďata hnízdo neopustila,“ vysvětluje Whelan.

Proč je změna klimatu důležitá

Aby vědci pochopili, proč ptáci kladou vejce dříve, zvažovali jako možný faktor klimatické změny. Protože se jim nepodařilo najít údaje o teplotě v dané oblasti, které by se datovaly až do doby snůšky vajec, použili množství oxidu uhličitého v atmosféře, které lze použít k přibližnému určení teploty. Vědci zjistili, že koncentrace CO2 v atmosféře koreluje se změnami v době kladení vajec. Přestože se teplota změnila jen o několik stupňů, stačilo to k tomu, aby se objevil jiný hmyz a vykvetly jiné rostliny. A vědci poukazují na to, že to může mít vliv na to, jaká potrava je pro ptáky dostupná.

Zaregistrovali jste něco takového i u nás?

Zdroj: treehugger.com