Seznamte se s Ratónem, nejnebezpečnějším býkem v historii býčích zápasů

Přidat na Seznam.cz

Pojmenovali ho Myšák, lépe se k němu ale hodily přezdívky Krvavý býk nebo Býk zabiják, které si vysloužil při zápasech. Tenhle půltunový postrach měl na svědomí 3 lidské životy a dalších 30 lidí zranil. Řeč je o legendárním býkovi jménem Ratón.

V dubnu 2001 se na farmě bývalého toreadora Gregoria de Jesúse ve městě Sueca ve španělské provincii Valencie narodil malý býček. Vypadal tak nanicovatě, že ho pojmenovali Ratón, tedy “Myšák”. Mysleli, že nebude k ničemu. Nemohli se víc splést…

V aréně se poprvé ukázal už jako jednoroční. Ve třech letech zranil prvního toreadora a během prvních let kariéry býčího zápasníka měl na kontě mnoho zraněných. K úspěchu ho předurčila stavba jeho mohutného těla: měl delší zadní nohy a agresivní hlavu s dlouhými rohy. Jeho zuřivost zřejmě pramenila z traumatickém zážitku, kdy jej jako malé tele děti na několik hodin zavřely do tmavého chléva.

Účastnil se různých typů býčích zápasů: klasické koridy na život a na smrt, recortes, při kterém zápasníci býká dráždí a uskakují před jeho rohy, nebo amatérských běhů encierro s býky v ulicích. Čím větší počet zápasů navštívil, tím víc rostla jeho sláva. A tím víc peněz vydělával jeho majitel. Za Ratónovo vystoupení inkasoval 9x víc než majitelé jiných zápasnických býků.

V roce 2006 Ratón zabil jednoho diváka. V roce 2008 mu padl za oběť mladý toreador. V roce 2011 příliš blízké setkání s rozzuřeným býkem nepřežil další divák.

Býci prý mají výbornou paměť. Z toho důvodu buď musí v aréně zemřít, nebo po zápase odejít na odpočinek. Díky tomuto pravidlu bylo mnoho toreádorů uchráněno ošklivých zranění. Jenomže Ratónův majitel trval na tom, že býk se bude účastnit jen těch zápasů, ze kterých vyjde živý a zdravý. Tak se mohl v zápasení neustále zlepšovat a být čím dál nebezpečnější.

Ani jeho krvavá sláva jej ale nezachránila před neduhy stáří. Ratón trpěl artritidou a v roce 2012 ve svých 11 letech odešel do býčího důchodu. V roce 2013 se tiše a klidně odebral na věčnost. Jeho majitel ho nechal vycpat, aby ještě chvíli těžil z popularity nebezpečného krále arény.

Co si myslíte o býčích zápasech vy? Vzrušuje vás atmosféra v aréně stejně jako Hemmingwaye, nebo to považujete za týrání zvířat?

Zdroj: A-Z Animals, Wikipedie