Skákající delfíny už jste viděli. Impozantní skok rejnoka na videu vás ale překvapí

Přidat na Seznam.cz

Je to pták? Je to letadlo? Ne, a není to ani Superman, i když přesně tohle slavná hláška naznačuje. Je to letící rejnok! Tahle podivuhodná stvoření se obvykle pohybují u mořského dna, občas ale vyskočí nad hladinu. Ten, kdo tohle představení spatří na vlastní oči, má o zážitek postaráno.

Rejnoci jsou podobně jako žraloci starobylou skupinou patřící mezi paryby; první důkazy o jejich existenci nachází paleontologové v usazeninách vzniklých před 150 miliony let.

Obvykle se pohybují u mořského dna, díky zploštělému tělu splývají s jeho povrchem a číhají na kořist. Přes den se zahrabaní v písku skrývají před dravci, na lov vyráží až v noci. Jak ale vidíme na videu, výjimečně se mohou ukázat i nad hladinou.

V krátkém klipu sledujeme rejnoka, jak pod úhlem 45° vyskočí nad hladinu, ve vzduchu překoná několik metrů a prsními ploutvemi přitom mává jako pták křídly. Pak jej ale gravitační síla stáhne s mohutným plesknutím zpět pod vodu.

Překvapivě je to obvyklé chování rejnoků mobula. Jejich impozantní skoky nad hladinu zatím nikdo přesvědčivě nevysvětlil, existuje ale několik teorií:

  • V době páření se mobuly shlukují ve velkých hejnech a je možné, že samci se skokem snaží ohromit své potenciální partnerky.
  • Mobuly možná vyskakují nad vodu a plácnou sebou o hladinu, aby se zbavili parazitů přichycených na placatém těle.
  • Když mobuly skáčou, jejich tělo při dopadu vyšle do okolní vody vibrační vlnu, kterou mohou jednotlivci komunikovat se skupinou.
  • Rejnoci z čeledi mantovitých, kam patří i mobuly, jsou inteligentní druh, je tedy možné, že skáčou jen tak pro zábavu.

Ať mobuly skáčou z jakéhokoli důvodu, musí vyvinout velkou rychlost a ke skoku se „rozbíhají“ z velké hloubky. Díky silným prsním ploutvím, které srůstají do lemu těla a jejichž zašpičatělé okraje tvoří jakási křídla, dokážou vyskočit až 6 metrů nad hladinu. Dva druhy mobul se při skoku převrátí a dopadnou tišeji, třetí druh se převrátit nedokáže a hlasitě sebou plácne o hladinu.

Zdroj: A-Z Animals, Scuba Diver Life