Sršeň mandarínská: Jedovatý nepřítel lidí. Podívejte se, jak se likviduje její hnízdo

Přidat na Seznam.cz

Sršeň mandarínská je invazivní druh, původem z Japonska, který se už objevil v USA a Kanadě. Každoročně v důsledku jejího působení zemře několik desítek lidí a zlikviduje spoustu včelstev. Proč je tak nebezpečná?

Sršeň mandarínská

Její původní domov je východní Asie, hlavně Japonsko. Sršeň je invazivní a v roce 2019 byla spatřena v Kanadě a USA. Jde o největší druh sršně. Královny mohou mít až 5,5 cm a rozpětí křídel okolo 7,6 cm. Zato dělnice jsou menší, měří 3 cm. Hlavu mají oproti tělu velkou a je celá tmavě žlutá, jen oči jsou černé. Má velké 6 mm žihadlo, které obsahuje hodně jedu.

Žije ve společenstvu, kterému vládne královna. Roje si staví svá hnízda většinou pod zemí, v kořenech stromů. Hnízda mohou dosáhnou až délky 2 m.

Proč je nebezpečná?

Pro své larvy loví a často napadá jiné společenstvo hmyzu, např. včely nebo vosy. Často neopovrhne ani vypleněním sousedního hnízda svého druhu. Nejenže požírá včely, ale trápí i člověka. Jak píše Wikipedia, sršně mohou být nebezpečné i člověku, každoročně zemře v Asii několik desítek lidí po jejich útoku.

Sršeň má slabší jed než včela, ale je útočná a díky hnízdům v zemi i snadno vyprovokovatelná. Špatně šlápnete a můžete dostat i několik desítek žihadel.

Včely sršeň uvaří!

Včely v Asii se naučily svůj úl chránit speciální taktikou. Jak to dělají? Sršeň, která vlétne do úlu, jednoduše obalí desítkami včelích tělíček. To způsobí, že se sršeň přehřeje a zemře.

Zdroje: Wikipedia, YouTube