Stříhání psích drápků. Dlouhé drápy tak mohou psům ztěžovat chůzi

Přidat na Seznam.cz

Stříhání drápků je důležitou součástí základní péče o psa. U mnoha majitelů psů vyvolává představa stříhání drápků pocit strachu stejně tak jako u psů. Se správnými radami celý proces zvládnete raz dva.

Proč je důležité psovi stříhat drápy?

Psí drápy neustále rostou, stejně jako nehty lidské, připomíná magazín TheSprucePets. Některým psům se drápy přirozeně opotřebovávají chůzí po chodníku, štěrku nebo betonu. Většina dnešních psů žije v interiéru a netráví na těchto površích dostatek času, aby se drápy udržely krátké. To platí zejména pro malé psy.

Pokud se nechají drápky růst, u některých psů se zkroutí a vlastně začnou zarůstat do polštářků tlapek. To vede k bolestivým vředům a infekcím. Dlouhé drápy tak mohou psům ztěžovat chůzi, zejména na kluzkém povrchu. A navíc se mohou snadno o něco zachytit a částečně se utrhnout.

Než začnete se stříháním drápků, najděte si místo, kde se budete se psem cítit dobře.

Hlavní je správně držet zastřihovač

Je důležité vědět, jak zastřihovač správně držet, aby správně fungoval. Rukojeť by měla být dole pod tlapou psa, s otvorem na nehty nahoře. Šrouby na zastřihovači by měly směřovat ke psovi. Dráp by pak měl být zarovnán uvnitř otvoru na správném místě pro provedení střihu. Vnitřní čepel gilotinových zastřihovačů lze vyměnit, když se otupí.

Nůžkové zastřihovače fungují jako nůžky a místo rovné řezné plochy mají zakřivenou čepel, která stříhá kulaté drápy. Jednoduše zarovnejte čepel s nehtem v příslušném místě a proveďte střih. Tyto zastřihovače jsou užitečné pouze pro menší nehty, protože na větší nehty obvykle nejsou dostatečně silné.

Prohlédněte nehet psa

Psí dráp se skládá z tvrdé vnější skořápky a měkké kůžičky uprostřed, která se skládá z nervů a krevních cév. Kůžička se obvykle označuje jako „rychlá“ část nehtu. Pokud se dráp špatně prořízne, začne krvácet a pes pociťuje bolest.

U světlých drápů je tato část snadno viditelná. Mnoho psů má černé nebo tmavěji zbarvené drápy, což znamená pro někoho problém. Nejlepší místo pro řezání jsou dva až tři milimetry od části s nervy.

Umístění psa pro stříhání drápků a začátek stříhání

Pevně uchopte tlapku psa, ale nemačkejte ho. Dominantní rukou držte zastřihovač a druhou rukou uchopte tlapku.

Palec položte na spodní část polštářku tlapky a prsty na horní část tlapky v blízkosti nehtového lůžka. Zarovnejte zastřihovače tak, že přiložíte hranu nože na dráp na pomyslnou „čáru řezu“. Stiskněte zastřihovače jedním rychlým, rozvážným pohybem. Vyvarujte se stříhání, pokud se pes vrtí či jinak pohybuje.

Co dělat, když psovi začne krvácet dráp?

Pokud váš pes kňučí bolestí a dráp krvácí, znamená to, že došlo k přerušení cévy a nervu. Nepropadejte ale panice, nejedná se o naléhavý případ.

Vezměte si kukuřičný škrob či mouku. Pomocí vatového tamponu, kapesníku nebo papírového ručníku setřete co nejvíce krve. Vezměte si špetku škrobu nebo mouky a rychle ho naneste na špičku drápku. Než přejdete k dalším drápům, dopřejte psovi přestávku a odměnu.

Prevence problémů při stříhání drápků

Někteří psi při stříhání drápků jednoduše nezůstanou v klidu, a to ani když jim pomáhají další lidé. Pokud pes toleruje minimální manipulaci s tlapkami, odměňte ho a postupně se propracujte ke stříhání drápků.

Pokud se vás pes snaží kousnout nebo se brání tak silně, že by mohl zranit vás nebo sebe, pak je stříhání nehtů nejlepší přenechat odborníkům.

Zdroj: thesprucepets.com, Youtube