Tajemní tvorové z hlubin jsou nám v mnohém podobní. 7 fascinujících zajímavostí ze života chobotnic

Přidat na Seznam.cz

Chobotnice mají modrou krev, tři srdce a mozek ve tvaru koblihy. Ale ani to na nich není to nejneobvyklejší! Chobotnice, které jsou známé svým nadpozemským vzhledem a pozoruhodnou inteligencí, stále odhalují překvapivé vlastnosti, schopnosti a chování, píše NHM.

Více než jeden mozek

Je všeobecně známo, že chobotnice mají osm ramen. Ale věděli jste, že každé rameno obsahuje vlastní miniaturní mozek? Ty jim umožňují rychlejší a efektivnější využívání chapadel.

Vysoká inteligence

Poměr mozku k tělu je u chobotnic největší ze všech bezobratlých. Je také větší než u mnoha obratlovců, i když ne u savců. Chobotnice prokázaly inteligenci mnoha způsoby. V různých experimentech řešily bludiště a plnily složité úkoly, aby získaly potravu. Jsou také nečekaně obratné v tom, jak se dostat do nádob a zase ven.

Dokážou používat nástroje

Používání nástrojů je v živočišné říši poměrně vzácné a spojujeme si ho spíše s opicemi, delfíny a některými ptáky (zejména vránami a papoušky). Je to dobrý ukazatel schopnosti učit se. Z bezobratlých živočichů používají nástroje pouze chobotnice a několik druhů hmyzu.

Mají schopnost rozpoznávat lidi

Chobotnice mají velké oční laloky, takže víme, že jsou pro jejich životní styl důležité. Zdá se, že chobotnice jsou schopny rozpoznat i jedince mimo svůj druh, včetně lidských tváří. Není to ojedinělé chování – někteří savci a vrány to umí také – ale je to poněkud neobvyklé. Výzkumy ukázaly, že na lidi, kteří se k chobotnici chovali různě, při dalším setkání tvor reaguje zcela odlišným způsobem.

Obětavé maminky

U některých druhů chobotnic projevují samice rodičovskou péči. Hlídají svá vajíčka, chrání je před predátory a čeří nad nimi vodu, aby je okysličily.

Lstivé převleky a únikové techniky

Chobotnice jsou pravděpodobně nejzkušenějšími maskéry na světě. Tisíce specializovaných buněk pod jejich kůží, kterým se říká chromatofory, jim pomáhají v okamžiku změnit barvu. Kromě toho mají papilly – drobné kožní plošky, které mohou roztáhnout nebo stáhnout, aby rychle změnily strukturu své kůže a přizpůsobily ji svému okolí.

Stavitelé měst

Až na několik málo známých výjimek jsou chobotnice obecně nespolečenští tvorové. V roce 2012 však vědci učinili v Jervisově zátoce v Austrálii překvapivý objev: údajně samotářská chobotnice sklípkanová (Octopus tetricus) ve skutečnosti staví podvodní města. Tato doupata vznikají ze skalních výchozů a hromádek vyvržených mušlí z škeblí a hřebenatek.

Zdroj: nhm.ac.uk