Toto jsou 4 tipy pro péči o gekona, aby se mu dobře dařilo

Přidat na Seznam.cz

Gekoni jsou skvělými společníky od začínajících majitelů domácích mazlíčků až po zkušené chovatele plazů. Jsou to přátelští, učenliví tvorové, kteří jsou malí a jejich péče je poměrně snadná.

Gekoni mají specifické potřeby, které by chovatelé měli splnit, aby gekonům zajistili co nejkvalitnější život, píše web ReptilesMagazine.

Zajistěte vhodné prostředí

V rámci svého prostředí zajistěte gekončíkovi těchto pět klíčových prvků:

  • Úkryt: Tento prvek je obvykle malá jeskyně, která gekončíkovi poskytuje prostor pro úkryt.
  • Teplé místo: V tomto prostoru by měla být udržována teplota kolem 28 do 32°C.
  • Chladicí místo: Tento prostor by měl být udržován při nižší teplotě.
  • Místo pro namáčení: Může to být jednoduchá miska na vodu. Váš gekončík se v ní bude namáčet i z ní pít, proto je důležité ji jednou až dvakrát denně čistit.
  • Nábytek: Gekoni milují zejména terasovité kameny a předměty, po kterých se mohou pohybovat nahoru a dolů.

Je důležité mít na paměti, že gekoni přirozeně nežijí v úplně suchém pouštním prostředí. Proto je důležité mít jak vyhřívací, tak chladicí místo. Gekončíci tak mohou regulovat teplotu a pohybovat se ve svém prostředí, aby se cítili pohodlně.

Nabídněte optimální výživu

Požadavky na výživu gekona závisí na jeho druhu. Většina gekonů domácích je však přirozeně hmyzožravá. Jejich typickou stravou jsou cvrčci. Nejčastějším výživovým problémem, se kterým se gekoni setkávají ve veterinární péči, je nutričně nedostatečná strava způsobená tím, že majitelé krmí gekony jen cvrčky. Samotné krmení cvrčky nestačí. Důležité je také dbát na to, aby velikost hmyzu odpovídala velikosti gekona.

Naplánujte si pravidelnou veterinární péči

Najít veterináře pro exotická zvířata, jako jsou gekoni, může být někdy problém. Ne všechny ordinace jsou vhodné nebo vybavené pro prohlídky plazů, ale je důležité navázat vztah s veterinářem včas. Nechcete se dostat do nouzové situace, kdy budete na poslední chvíli shánět pomoc. Minimálně jednou ročně by měl být váš gekončík prohlédnut veterinářem. Zkontroluje věci jako hmotnost, tělesnou kondici, čilost, vzhled, chování při jídle, konzistenci trusu, ukazatele vylučování a další.

Zacházejte s nimi opatrně

Přivést si domů nové zvířátko je velmi vzrušující, ale gekoni potřebují nejprve nějaký čas pro sebe. Dejte jim dát 2-3 dny klidu v jejich výběhu, aby si zvykli. Počkejte s jejich vynášením ven a hraním si s nimi, dokud nebudou mít čas se adaptovat. Při manipulaci s gekony zachovejte klid a buďte jemní. Mohou být trochu křehcí. Jednou z jejich přirozených obranných mechanismů je totiž upuštění ocasu, pokud je predátor uchopí, takže je nikdy, ale opravdu nikdy nechytejte za ocas.

Zdroj: reptilesmagazine.com