Užovka indigová byla nalezena ve volné přírodě v americké Alabamě teprve podruhé za posledních 60 let

Přidat na Seznam.cz

Užovka indigová je ikonou jižních borovicových lesů a je nejdelším původním hadem na kontinentu. Tento druh užovky hraje zásadní roli při udržování zdravého a vyváženého ekosystému a je velmi vzácné ho objevit.

Mládě užovky objeveno po šedesáti letech

Oddělení pro volně žijící živočichy a sladkovodní rybolov v Alabamě 17. března oznámilo, že v národním lese Conecuh byl nalezen volně vylíhnutý had užovky indigové (Drymarchon couperi), píše web ReptilesMagazine. Je to již podruhé, co bylo nalezeno vylíhlé mládě narozené ve volné přírodě. Nález je výsledkem programu chovu v zajetí, v jehož rámci byly do alabamského lesa vypuštěny v zajetí odchované užovky východní.

Pokus o návrat užovky do volné přírody

Projekt reintrodukce tohoto druhu v Alabamě byl zahájen v roce 2006 a v roce 2010 byla vypuštěna mláďata odchovaná v zajetí. V roce 2017 bylo do národního lesa Conecuh vypuštěno 25 hadů indigových východních. Tím se tehdejší populace zvýšila na 110 vypuštěných hadů.

V počátcích tohoto projektu byli vypuštění hadi, kteří byli odchyceni ve volné přírodě v Georgii.

Hadi, kteří byli odchováni v zajetí v ZOO Central Florida, jsou vybaveni transpondérovými značkami, které je trvale identifikují.

Zdroj: reptilesmagazine.com