V zoo v americkém St. Louis se vloni vylíhlo více než 1 000 velemloků amerických

Přidat na Seznam.cz

Velemloci američtí jsou největšími obojživelníky v Severní Americe. V zoologické zahradě v St. Louis se úspěšně vylíhlo 1 333 mláďat velemloků amerických.

Velemlok na seznamu ohrožených druhů

Z 1 333 vylíhlých mláďat jich 583 pochází z vajec, která do zařízení přivezlo ministerstvo ochrany přírody státu Missouri, píše web ReptilesMagazine.
Velemlok americký je federálně ohroženým druhem. Populace velemloků v Missouri se za posledních 40 let snížila o více než 70 procent. Z hodnocení vyplynulo, že všem populacím tohoto ještěra hrozí v příštích 75 letech vysoké riziko vyhynutí, pokud se populace nepodpoří. Na základě těchto výsledků byly rozmnožování a odchov v zoologických zahradách považovány za nezbytné pro dlouhodobé obnovení populace pekelníků v Missouri.

Zoo v Saint Louis pak byla první institucí, která odchovala velemloky v zajetí. V roce 2011 se v Centru Rona Goellnera pro ochranu plazů v Zoo St. Louis ve spolupráci s Oddělením ochrany přírody státu Missouri úspěšně vylíhlo více než 62 mláďat.

Informace o velemloku americkém

Velemloci američtí jsou známí tím, že je jejich kůže velice vrásčitá. Dýchají vstřebáváním kyslíku přes kůži, která je pokryta hlenem, jenž je toxický pro predátory, ale ne pro člověka. Tento plaz dorůstá délky přes 60 cm a vyskytuje se v potocích na východě Spojených států až po Mississippi. Jsou to plně vodní salamandři a neopouštějí vodu.

Při kontaktu se silně znečištěnými vodami se u nich objevují kožní léze. V noci se živí raky, mrtvými rybami, hmyzem a jinými obojživelníky. Jejich kořistí jsou ryby, želvy a hadi. Dospělosti dosahují v pěti až osmi letech a mohou se dožít až 30 let.

Zdroj: reptilesmagazine.com