Ve Francii byly objeveny pozůstatky starověkého křížence medvěda a psa. Co to bylo za dravce?

Přidat na Seznam.cz

Mezinárodní tým vědců identifikoval nový druh dávného predátora, který byl zčásti medvědem a zčásti psem a který se před miliony let potuloval Evropou. Nový rod byl pojmenován Tartarocyon, což je odkaz na velkého, mohutného a jednookého obra z baskické mytologie, píše Newsweek.

Mezinárodní tým odborníků z Přírodovědného muzea ve Švýcarsku učinil tento objev po prostudování zkamenělé čelisti, kterou určil jako příslušnost k novému typu „medvědího psa“. Předpokládá se, že tento druh velkého masožravého zvířete vážil až 319 kilogramů a objevil se v Evropě před 36 miliony let, než zhruba před 7,5 miliony let vyhynul.

Paleontologové v prohlášení vysvětlili, že čelist pochází z mořských usazenin starých 12,8 až 12 milionů let, které byly zkoumány v malé obci v jihozápadní Francii. Vysvětlili, že zkamenělá kost je nápadná zejména svými zuby. „Zuby jsou velmi zajímavé. Na rozdíl od známých exemplářů amphicyonidae má tento živočich unikátní čtvrtý dolní premolár. Tento zub je zvláště důležitý pro určování druhů a rodů.“

V souladu s tím zkoumaná spodní čelist pravděpodobně představuje nový rod. Jmenuje se Tartarocyon. Toto jméno pochází od Tartaro, velkého, mohutného, jednookého obra z baskické mytologie. Legenda o Tartarovi je známá také v Bearnu, v oblasti, kde byla nalezena spodní čelist. Zkamenělá čelist patří do skupiny predátorů, kteří se podobali kříženci medvěda a velkého psa, známým jako medvědí psi.

Fosilie čelisti medvědího psa

Čelist použitá ve studii pochází z mořských usazenin starých 12,8 až 12 milionů let, které byly zkoumány v malé obci Sallesisse ve Francii. Vědecký název těchto živočichů je Amphicyonidae. Patří do skupiny masožravců, jako jsou psi, kočky, medvědi, tuleni a jezevci.  Tito predátoři byli rozšířenou součástí evropské fauny miocénu. Byli druhově velmi bohatí a rozmanití, vážili od 20 do 705 kilogramů. Váha Tartarocyona se odhaduje na 440 kilogramů. Poslední evropští Amphicyonidae zmizeli během pozdního miocénu před 7,5 miliony let.

Zdroj: newsweek.com